Enigma. Złamanie kodu U-bootów 1939-1943

Tłumaczenie: Piotr Carlson
Wydawnictwo: Magnum
Seizing the enigma : the race to break the German U-Boat codes, 1939-1943
historia

David Kahn, wybitny historyk kryptologii, znany na świecie autor monografii na temat wywiadu z czasów II wojny światowej, opisuje dramatyczną historię zmagań o złamanie kodu najważniejszej, morskiej wersji Enigmy. Przedstawia zarówno brawurowe akcje zdobycia kluczowych elementów systemu szyfrowania, jak i techniczne tajniki kryptologii. Bohaterami tej pasjonującej opowieści są także polscy matematycy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

Ksiądz | 2014-03-11

Kahn tą książką, między innymi, demontuje od lat propagowane przez Anglików kłamstwa dzięki, którym przywłaszczyli sobie zasługi rozszyfrowania Enigmy. Wyraźnie podkreśla w tym udział polskich uczonych, którzy całkowicie zmienili podejście do łamania szyfrów (z lingwistyki na statystykę i matematykę), przekierowując dekryptaż na zupełnie nowe tory.
Choćby dlatego warto znać tę książkę...

mycha225 | 2014-12-17
Przeczytana: 01 stycznia 2015