The Mind
83-200-1376-3
umysł, nauka,
popularnonaukowa
powl

W książce znajdują się rozdziały o anatomii, fizjologii, uszkodzeniach czy rozwoju mózgu, ale i inne, poświęcone geniuszowi i cudownym dzieciom, starzeniu się mózgu i jego śmierci, zaburzeniom będącym skutkiem picia alkoholu, ranom odniesionym na wojnie, komputerom, bólom głowy, bólom fantomowym itp. Smith spogląda na homo sapiens (człowieka) jak na szczególnie interesujące zjawisko, które...

Smith spogląda na homo sapiens (człowieka) jak na szczególnie interesujące zjawisko, które wychynęło z zamętu ewolucji.

źródło opisu: http://www.swistak.pl/a7998145,Umysl-Anthony-Smith-89-.html

źródło okładki: http://cdn2.asteroid.pl/c10/a.swistak.pl/009/430/9430249_400.jpg

Piotr | 2014-04-10

Wiesz, że zdarzyło się, że człowiek z wodogłowiem funkcjonował normalnie w społeczeństwie, mimo, że w zasadzie nie miał mózgu? Albo, że inny przestrzelił sobie głowę i w zasadzie nic mu się nie stało (poza urazem psychicznym)? Masz świadomość, że mózg w takiej formie jakim znamy go teraz był w posiadaniu naszych praprzodków już około 100 tysięcy lat temu? I nikt nie wie po co, ani dlaczego przestał się dalej (na drodze ewolucji) rozwijać.
Tego wszystkiego możesz się dowiedzieć z tej książki. I jeszcze wielu innych rzeczy. To nienachalnie opisany kawał solidnej wiedzy o naszym mózgu, umyśle i jego rozwoju. Książka jest już dość stara i dostępna w zasadzie tylko na aukcjach internetowych, ale w dalszym ciągu aktualna (no może z wyjątkiem fragmentów dotyczących medycyny - ta się trochę rozwinęła).
Jedna z lepszych pozycji z serii tzw. "popularnonaukowych", którą mogę z czystym sumieniem polecić każdemu spragnionemu wiedzy.

allergicto | 2014-03-22

Niezwykle ciekawa! Napisana w zrozumiałym, niespecjalistycznym języku, przez co mimo swego zagadnienia jest lekka do przyjęcia. Część informacji nie jest już aktualna (Smith pisze, że nie ma skutecznych metod leczenia bólu fantomowego, przy czym dziś znamy ich już kilka), aczkolwiek książka nie stanowi przepaści między najnowszymi publikacjami.

GabrielL Kamiński | 2010-12-02
Przeczytana: 10 października 1989

Znakomite wprowadzenie w świat ludzkiego umysłu, by potem przejść do Freuda, Adlera, Junga, Fromma

Po lekturze książek Anthonego Smitha, wiem, że medycyna może byc pasjonująca, choć nie ma ten autor "szołmeńskiego" stylu; inteligentny humor i pasja, która zaraża.

Weronika | 2016-05-16
Karolina Flis | 2015-08-06