Całun Turyński

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
The Shroud of Turin : the burial cloth of Jezus Christ?
popularnonaukowa
hunter

Opowieść o wizerunku z Edessy.

Marysieńka | 2012-01-13

Czym jest Całun Turyński??? Jest to rodzaj prześcieradła z płótna lnianego, uzywanego do zawijania zwłok po uprzednim zabalsamowaniu a stosowany przez Żydów w pochówkach w czasach Chrystusa. Autor tej książki przedstawia nam fakty na temat najbardziej znanej relikwi, całunu, którym rzekomo był owinięty sam Chrystus a na którym pozostał ślad stanowiący niejako negatyw, projekcję osoby Jezusa. Do ksiązki, którą posiadam dołączony jest zestaw przeźroczy przedstawiających całun. Badania naukowców zdają się potwierdzać autentyczność tej relikwi i twierdzą, że wypalony na płótnie obraz powstał w czasie zmartwychwstania i że spowodował go pewien rodzaj niezidentyfikowanej energii. W innej książce przeczytałam, że każdy z nas posiada swoistą aurę, ale niektórzy mają ją wyraźnie wiekszą niż inni, taką wielką aurę podobno posiadała Matka Teresa z Kalkuty i że w kilka dni po naszej śmierci ta energia wydobywając się z ciała może pozostawić po sobie ślad, tak jak w przypadku całunu...

Kryanka | 2014-11-15
Na półkach: Religia, Przeczytane, Historia

Książka składa się z kilku części. Autor próbuje prześledzić historię całunu aż do pierwszego wieku (oficjalnie jego historia sięga średniowiecza), powiązując go z wymienianym często w źródłach pisanych wizerunkiem z Edessy. Sporo miejsca autor poświęca więc wzmiankom o płótnach, powiązaniach między ich właścicielami, kopiami wizerunku z całunu w sztuce sakralnej na przestrzeni dziejów. Są też w książce rozdziały o badaniach przeprowadzonych na całunie, oczywiście bez najnowszych, ale za to najnowocześniejszych w momencie pisania książki. Wszystko opatrzone licznymi zdjęciami i szkicami.

Część poświęcona analizom, zwłaszcza pod względem medycznym, jest bardzo poruszająca. Byłam w szoku, jak wiele szczegółów dotyczących niezwykle bolesnej śmierci człowieka z całunu można odczytać z płótna. Ogromna większość z mechanizmów śmierci nie była znana w średniowieczu, część odkryto wręcz analizując płótno (np. skurcz kciuka po przebiciu nadgarstka na wylot). Do tego analiza pyłków,...

MaiTakeru | 2011-05-22

Ta pozycja jest mimo upływu czasu wciąż bardzo interesująca, co jest zasługą żywego języka, jakim posługuje się autor oraz samej treści. Można dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy nie tylko o samym Całunie, ale też o historii relikwii zwanej Mandylionem (nigdy wcześniej o niej nie słyszałam), historii sztuki sakralnej czy o szczegółach procesu zakonu templariuszy. Wypada też pochwalić tłumacza, Andrzeja Polkowskiego, za zaangażowanie (liczne przypisy historyczne i posłowie odnośnie wyników nowych badań nad Całunem, również bardzo ciekawie napisane).

Polecam wszystkim, którzy chcieliby powiększyć swoją wiedzę o Całunie Turyńskim, a dotąd czytali na ten temat tylko artykuły w pismach popularnonaukowych.

Rozetko | 2013-05-26
Przeczytana: lipiec 2012

Nie zdarzyło mi się płakać oglądając film lub czytając książkę. Do czasu... Całun Turyński dał mi mój ojciec któremu książkę tą sprzedał na ulicy jakiś mocno skacowany żul za 3zł. Tata mój przeczytał pierwszy tom
i dając mi książkę powiedział że póki co nie może jej czytać dalej a ja widząc że jest mocno poruszony nie rozumiałem dlaczego. Zacząłem czytać i zrozumiałem. Płakałem przy opisach mąk Chrystusa których zapis na całunie jest tak dokładny że żaden uczony nie jest w stanie podważyć autentyczności owego płótna a zarazem strasznych cierpień których z całą pewnością doznał Człowiek który był w nie pośmiertnie owinięty. Płakałem bo dotąd jako człowiek wierzący nosiłem w sercu ziarno niepewności. Płakałem bo brzydziłem się swych występków. Tą książkę powinien przeczytać każdy wierzący ale jeszcze bardziej powinien przeczytać ją ten kto nie wierzy lub ma wątpliwości.

fuzja | 2016-06-29
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Rzetelne, naukowe, przekonywujące. Uwielbiam takie naukowe wywody związane z religią <3

justi | 2011-08-30
Na półkach: Przeczytane, Religia, Posiadam

Była to chyba pierwsza książka dotycząca naukowego wyjaśnienia prawdziwości (lub nie) Całunu Turyńskiego - i właśnie dlatego zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Pamiętam też spotkanie z Autorem.

mara1009 | 2012-12-02

Bardzo dobra książka. Choć nie jest powieścią ale formą dokumentu z wieloma faktami, czyta ją się świetnie i bardzo szybko. Na mnie zrobiła spore wrażenie.

Zdzislaw Jaskiewicz | 2016-09-21
kaskak2003 | 2016-08-05