Erotyzm w literaturze dawnych wieków

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
83-03-01616-4
erotyzm
popularnonaukowa
Lilith

Spis treści:
Erotyczne opowieści ludów pierwotnych
Odbicie obyczajów seksualnych w "Starym testamencie"
Starogreckie sprośności, wynaturzenia i sublimacje miłości
Rzymska sztuka kochania
Indyjski erotyzm religijny
Arabskie ogrody rozkoszy
Chrześcijańska koncepcja miłości i jej erotyczne konsekwencje
Obyczajowe wyzwolenie ludzi renesansu
Libertyński wiek XVIII

źródło opisu: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nola | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

"Od najdawniejszych śladów twórczości (...) jednym z głównych tematów są przeżycia erotyczne" - i jak tu się nie zgodzić? Niniejsza pozycja to studium erotyczne poczynając od przekazów ludów pierwotnych zahaczając o indyjski erotyzm religijny i wskazania "Kamasutry" oraz wyzwlenie dobry renesansu po libertyński wiek XVIII z Casanovą, Rousseau i De Sade'm na czele.
Swoista encyklopedia erotyzmu minionych wieków w lekkim i przyjemnym w odbiorze.

| 2011-11-01
Przeczytana: 31 października 2011

Pozycja autorstwa pana Wróbla jest czymś więcej niż syntezą problematyki erotycznej na przestrzeni wieków w literaturze. To również studium obyczajowości ludzkiej, które ukazuje ewolucję pojmowania seksualności w świadomości zbiorowej. Każdy, kto sądził, że seks, perwersja i wyuzdanie to wynalazki naszych czasów, jedne z nielicznych dobrodziejstw kultury obrazkowej, zapewne z ulgą dowie się, że tematy te zajmowały antycznych dramatopisarzy w stopniu nie mniejszym, niż autorów współczesnych, a i często poświęcano im strofy mniej pruderyjne w wymowie niż robi się to obecnie. Nie tylko o seksie traktuje jednak to dziełko. Sporo miejsca poświęcono tu na literaturę erotyczno-psychologiczną, utwory oscylujące wokół tematyki uwodzenia, związków, małżeństwa, dające wskazówki młódkom, jak mają podobać się mężczyznom w sposób skuteczny i daleki od banału, a mężczyznom - jak szanować kobietę i osiągać cel w sposób nienachalny.

Uprzedzonych do pozycji z zakresu literaturoznawstwa mogę...

Krzysiek Pogorzelski | 2015-04-19
Meggi59 | 2015-04-16