Wbrew wyrokowi losu

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia
piotrex

Z okładki: Major kawalerii Aleksander Stpiczyński, "Lückner", "Wilski", oficer wywiadu ofensywnego, po kampanii wrześniowej znalazł się we Francji. Stąd w kwietniu 1940 r. jako emisariusz Naczelnego Wodza zostaje skierowany do Kraju. Czynny jest w Komendzie Głównej ZWZ - AK. W drugi dzień czwartych wojennych świąt Bożego Narodzenia (1942) udaje się w misji specjalnej w podróż Warszawa - Paryż...

Z okładki:
Major kawalerii Aleksander Stpiczyński, "Lückner", "Wilski", oficer wywiadu ofensywnego, po kampanii wrześniowej znalazł się we Francji. Stąd w kwietniu 1940 r. jako emisariusz Naczelnego Wodza zostaje skierowany do Kraju. Czynny jest w Komendzie Głównej ZWZ - AK. W drugi dzień czwartych wojennych świąt Bożego Narodzenia (1942) udaje się w misji specjalnej w podróż Warszawa - Paryż z zamiarem dotarcia przez Hiszpanię, Gibraltar do Londynu. W Pirenejach zabrakło szczęścia. Obóz w Compiègne, więzienie w Metzu i - jak się bardzo chce - to szczęście powraca.

Ucieczka zza krat udaje się, lot samolotem RAF z okupowanej Francji do Anglii - też. Potem cichociemne lądowanie ze spadochronem w Kieleckiem, walki partyzanckie w 2. Dyw. AK i znów pech - aresztowanie w Krakowie w wigilię Wigilii szóstych wojennych świąt. Skończyło się wędrówkami po obozach ze straszliwym Mauthausen w epilogu.

Autorowi nie jest obca twórczość literacka. Proponowane Czytelnikowi wspomnienia (drukowane zaraz po wojnie w prasie polonijnej) zostały napisane z zachowaniem dystansu do własnych przeżyć, w wartkim tempie, z dbałością o kulturę słowa. Nie ma w nich nic z fabularyzacji fikcyjnej, zresztą niepotrzebnej, bo wiele z tego, co spotkało Autora, obfitowało w niezwykłe napięcia.

Rysiek | 2015-12-23
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Fajna książka o losach jednego z wielu oficerów Wojska Polskiego, rzucanych przez wojenną zawieruchę w różne koleje losu. Książkę czytałem jednym tchem. Polecam. Szkoda, że nikt nie wpadł na pomysł, aby wznowić jej wydanie.

Jedna z moich ulubionych książek. Bardzo szybko się czyta. Z powodzeniem można by na jej podstawie nakręcić dobry film sensacyjny.

okruszynka | 2015-02-09
książek: 2007