Bestie 2

Wydawnictwo: 2Kolory
978-83-936533-0-0
historia
Meehoow

Książka autora bestsellerowych "Bestii" wyróżnionych w 2012 roku przez kapitułę Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Reporterskie śledztwo o zbrodniach Niemców i Sowietów na Polakach oraz grubej kresce dla oprawców w III RP. Rezenzja Marcina Wolskiego: Dopiero po latach, dzięki takim autorom jak Tadeusz Płużański i możliwości dobrania się do zasobów archiwalnych, można zdrapać politurę...

Rezenzja Marcina Wolskiego:
Dopiero po latach, dzięki takim autorom jak Tadeusz Płużański i możliwości dobrania się do zasobów archiwalnych, można zdrapać politurę i kurz świętego spokoju i zapytać o zbrodnie. Wcześniej, mimo potępienia stalinizmu, tropiono jedynie zbrodniarzy hitlerowskich. Kąkolewskiemu zapewne nawet do głowy by nie przyszło, żeby zwrócić się do Heleny Wolińskiej, Stefana Michnika czy Igora Andrejewa z pytaniem "Co u pani (pana) słychać?".

Płużański (syn więźnia systemu stalinowskiego) mówi o nich krótko: "bestie". Można używać innych dosadnych słów, określając ubranych w togi czy mundury morderców Polaków - kaci, zbrodniarze. Pochodzili z różnych środowisk, bywali z pochodzenia Żydami, Polakami, Ukraińcami, mieli piękne, a także paskudne rodowody okupacyjne, jednak zjednoczyła ich nadgorliwość wobec stalinowskiego reżimu.

Jak to możliwe, że za rozliczenia zabrano się tak późno i to w trybie praktycznie uniemożliwiającym wydanie sprawiedliwego wyroku? Na dobrych posadach, ciepłych emeryturach lub emigracji większość zbrodniarzy doczekała późnego wieku i zmarła, nie doświadczywszy żadnej, nawet najmniejszej kary za swoje zbrodnie. Jedyna pociecha, że dzięki książce pozostaną na stałe w Panteonie Narodowej Hańby!

źródło opisu: http://www.2kolory.com/Ksiazki,kg/Bestie-2,pdd

źródło okładki: http://www.2kolory.com/Ksiazki,kg/Bestie-2,pdd

Sundari | 2013-12-01

Może nie jest to arcydzieło, ale książka wybitna. Lepiej napisana niż poprzednia. Mniej chaotyczna. Myślę, że powinna być to lektura obowiązkowa (wiem, że to niemożliwe w obecnych czasach) biorąc pod uwagę, że w większości szkół w Polsce, nauka historii kończy się na II WŚ.

Rikimiki | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Książka napisana w bardzo dobry i ciekawy pomysł. Pochłonąłem ją w trzy dni. Szanowny Pan Tadeusz M. Płużański przedstawił komunistów i faszystów sposób ostry tak jak powinno się o nich mówic. W tej oto książce żydzi są oceniani zgodnie z prawdą historyczną.Za to wielki skromny plus odemnie. Polscy bohaterowie przedstawieni jako bohaterowie to bardzo dobrze. Na koniec mojej wypowiedzi chciałbym powiedziec że Ci którzy zastanawiają się kupic tą książke nie stracą pieniędzy. :)

Zuza | 2017-09-27
Justyna | 2017-03-09