W Powstaniu na Mokotowie

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia
piotrex

Z okładki: Bronisław Wojciechowski (1921-1986) był wybitnym uczonym, długoletnim pracownikiem handlu zagranicznego i Polskiej Akademii Nauk. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako podchorąży kompanii B-3 pułku AK "Baszta", ciężko ranny w natarciu na Sielcach, cały miesiąc przebywał w szpitalu polowym. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Wspomnienia swoje spisał bezpośrednio po wydarzeniach...

Z okładki:
Bronisław Wojciechowski (1921-1986) był wybitnym uczonym, długoletnim pracownikiem handlu zagranicznego i Polskiej Akademii Nauk. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako podchorąży kompanii B-3 pułku AK "Baszta", ciężko ranny w natarciu na Sielcach, cały miesiąc przebywał w szpitalu polowym. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Wspomnienia swoje spisał bezpośrednio po wydarzeniach 1944 roku.

Książka Bronisława Wojciechowskiego daje obraz walczącego Mokotowa. Autor unikał uogólnień, nie chciał być "wszystkowiedzącym" żołnierzem i historykiem, rzetelnie i ze skromnością nakreślił swoje przeżycia. Był sekcyjnym, a później dowódcą drużyny w I plutonie kompanii B-3, spełniał swoje obowiązki z poczuciem odpowiedzialności i przekazał nam dzięki temu Powstanie z jego blaskiem i szarością, kłopotami z bronią i z niesubordynacją kolegów - przecież była to w istocie armia ochotnicza, młodzi chłopcy rwący się do walki, ale nienawidzący dyscypliny i musztry. Swój poryw serca przypłacili żołnierską śmiercią.

dzika_mi | 2018-04-01
Przeczytana: wrzesień 2017