Bramy nieba : bożnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Instytut Sztuki PAN
sztuka
Ania

Drugie wydanie pomnikowego opracowania poświęconego drewnianym synagogom z terenu Polski - względem pierwszej edycji z 1957 roku rozszerzone i z kolorowymi ilustracjami.
Książka przedstawia bezpowrotnie unicestwioną architekturę drewnianych bóżnic, z których po II wojnie światowej nie ocalała ani jedna - począwszy od zarysu historycznego, poprzez przekrojowe omówienie rozwiązań konstrukcyjnych i przestrzennych, po część katalogową prezentującą poszczególne obiekty.
Dużym walorem publikacji są wykorzystane w opracowaniu szczegółowe materiały rysunkowe i fotograficzne z przedwojennych inwentaryzacji istniejących jeszcze wtedy obiektów.

książek: 1995
Penelopa | 2016-01-26