Syn latającej czarownicy Bajki lapońskie

Tłumaczenie: Cecylia Lewandowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Lentonoidan poika. Saamelaisia satuja.
83-10-086-82-2
Laponia, bajki
Katarzyna

Zawartość zbioru: 1. Człowiek, który bębnił w czarodziejski bęben przodków 2. Staruszka z rodu Kolttów łowiąca ryby i niedźwiedź 3. Staalo, Luhtakka i chłopiec 4. Lis pasterzem renów 5. Syrena zabiera młodzieńca do domu swego ojca 6. Lis sługą Jussy Juholainena 7. Opowiadanie o niedźwiedziu i jego śnie 8. Wielki Jouni zięciem ludzi podziemnych 9. Wielki Jouni wilkiem 10. Wielki...

Zawartość zbioru:

1. Człowiek, który bębnił w czarodziejski bęben przodków
2. Staruszka z rodu Kolttów łowiąca ryby i niedźwiedź
15. Władca wód
16. Dobre rady kobiety z Kentaänpää
17. Zbójcy Czudowie wędrują
18. Piera Pyzaty i torba staala
19. Stary Riima i trzech staalów
20. Właściciel renów i gwiżdżący staalo
21. Bajka o ogniu
22. Przyszedł ze wschodu, poszedł na zachód
23. Staalo Bożego Narodzenia
24. Chłopak parobkiem diabła
25. Syn latającej czarownicy
26. Z zorzy polarnej nie można stroić żartów
27. Trzoda podziemnych
33. Łosoś, halibut, dorsz i okoń
34. Dziewczyna, która zmieniła się w złotego tracza

Dociekliwy_Kotek | 2013-11-11
Przeczytana: listopad 2013

Wielka szkoda, że posłowie, wyjaśniające, że Lapończycy nie mają czegoś takiego jak "bajka" sama w sobie, nie zostało umieszczone jako wstęp, żeby wybić czytelnikowi z głowy jakieś głupie oczekiwania historii ze wstępem, rozwinięciem, zakończeniem i akcją. Podobnie czytelnik może porzucić oczekiwania, że w przedstawionych tu historiach będzie jakaś fabuła, sens, jakieś prawdy w postaci nagradzania dobra, a karania zła, wygrywającego sprytu albo prowadzącego do zguby egoizmu.
Bajki lapońskie to nie tyle bajki, co opowiastki, facecje, "powiedział mi znajomy mojego kuzyna", krótkie historyjki o niezwykłych zdarzeniach - ale z bajkami samymi w sobie, jakimi zna i kojarzy je zapewne większość czytelników niewiele mają wspólnego.
Ja poczułam się rozczarowana, a po większości przedstawionych w zbiorze opowiadanek przeżywałam zwykle chwilę głębokiego zakłopotania objawiającego się retorycznym pytaniem "o co chodzi i co to miało być?".