Imię za człowiekiem idzie

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych
83-202-0706-1
pamiętnik, imię, kobieta, Polska
Katarzyna

Imię towarzyszy człowiekowi jak nieodstępny cień przez całe życie i pozostaje w sercach bliskich nawet wtedy, gdy człowieka już nie ma. Czy ma ono wpływ na charakter i losy tego, kto je nosi? Różne są na ten temat opinie... Ale jedno jest pewne: same imiona przeżywają zmienne koleje, raz są niezwykle modne, to znów nikną w pomroce dziejów, aby odrodzić się niespodziewanie po wielu, wielu latach i nabrać nowego blasku. Ten blask nadają im ludzie, którzy wsławili się jakimiś godnymi czynami czy po prostu mieli szczególnie bujne i ciekawe życie.
I właśnie o takich ludziach, o zasłużonych, sławnych czy z jakiego bądź innego powodu głośnych kobietach traktuje ta książka. Poszczególne sylwetki przedstawione zostały w dwunastu szkicach, opatrzonych najczęściej nadawanymi w naszym kraju imionami: Ewa, Anna, Barbara, Elżbieta, Helena, Jadwiga, Katarzyna Krystyna, Małgorzata, Maria, Wanda, Zofia.
Większej wyrazistości i wiarygodności tych mini-portrecików mają służyć cytowane licznie fragmenty utworów literackich, czasem rzadko dostępnych, a czasem nawet nieznanych.

źródło opisu: wstęp książki

Beata | 2014-10-15