Literacka Nagroda Nobla
poezja
Oskar

Tomik wierszy z 1967 roku.

książek: 2029
Adrian Tync | 2017-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Większość wierszy z tomu "Sto pociech" to teksty poprawne, ani słabe, ani bardzo dobre i przykuwające uwagę czytelnika. Można odnieść wrażenie, że autorka zdawała sobie z tego sprawę, gdyż dwa chyba najlepsze utwory, a na pewno najbardziej rozpoznawalne z tej książki, tj. "Radość pisania" i tytułowe "Sto pociech" to odpowiednio pierwszy i ostatni wiersz tomu.
Pozostałe oczywiście odznaczają się cechami, za które poezja Szymborskiej jest lubiana: tematyką filozoficzną, przywołaniem zagadkowości istnienia, zgrabnością stylu, trafnymi puentami. Ale jednak to nie jest wirtuozeria na miarę późniejszych tomów, ale może się czepiam. Wiersze wydają się być napisane niczym wypracowania - na konkretny temat. Nie próbują wyjść poza siebie, zamykają się w swoich małych światach.

Więc generalnie - źle nie jest, przeczytać można, ale bez nastawienia na spotkanie z arcydziełem.

książek: 1964
Luna | 2013-01-19

Podziwiam wiersze tej Poetki. Wyłania się z nich obraz niezwykle inteligentnej kobiety, która podchodzi do samej siebie z dystansem, potrafi z siebie zażartować, a zarazem jest wspaniałą i wrażliwą osobą. Szymborska traktuje świat i ludzi z ogromnym szacunkiem, w Jej twórczości brak zbędnej pychy czy zadufania w sobie.
Bawiąc się słowem ukazuje różne zależności, nierzadko zwraca naszą uwagę na poważne sprawy, pisząc o nich czasem nawet z przymrużeniem oka, lecz nigdy - z lekceważeniem.

Bleaktree | 2016-06-16
| 2016-04-16