Nauka i kultura muzułmańska i jej wpływ na średniowieczną Europę

Wydawnictwo: Collegium Civitas
978-83-7436-235-1
historia
Łukasz Kuć

Pierwsza na polskim rynku wydawniczym pozycja poświęcona wpływowi wybranych dziedzin nauki i kultury średniowiecznego islamu na średniowieczną Europę. Autorka omawia podstawowe elementy kultury muzułmańskiej: powstanie islamu, kształtowanie się kalifatu, obowiązki muzułmanina oraz dogmaty wiary. Nauka islamu kształtowała się w znacznej mierze pod wpływem nauki greckiej oraz perskiej, autorka przedstawia więc drogi ich przenikania i najważniejsze szkoły tłumaczeniowe. Omawia również stosunek religii do nauki, prezentuje filozofię, medycynę, astronomię, nauki ścisłe i sztukę islamu. Opisuje, jak kształtowały się te dziedziny nauki w islamie, pod jakim wpływem powstały, omawia sylwetki najważniejszych twórców i najistotniejsze odkrycia. Pokazuje również, jakimi drogami nauka muzułmańska trafiła do Europy.

Feanor | 2011-09-21
Przeczytana: 21 września 2011

Jak sama autorka we wstępie zauważyła, jest to pozycja raczej popularna (tylko skrótowa bibliografia, brak przypisów, brak transliteracji). Z tej racji, każdy rozdział to przegląd danej dziedziny wiedzy, niż dogłębna jej analiza. Poszczególne części ksiażki są zamykane przez opisy wpływu danej gałęzi nauki muzułmańskiej na średniowieczną Europę.

Odczuwam pewien niedosyt po przeczytaniu tej książki, jednak nei wynika on z jej braków . Niedosyt jest raczej spowodowany tym, że z chęcią przeczytałbym więcej na temat każdej dziedziny wiedzy. Zainteresowani szerszym ujęciem tematu muszą więc sięgnąc po trzytomową "Historię nauki muzułmańskiej".

meltemi | 2014-11-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Polecam również "Ezoteryczne odłamy islamu"

Mateusz | 2016-01-30
Przeczytana: 07 lipca 2016