Łaska śmierci

Okładka książki Łaska śmierci
Marguerite Yourcenar Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
literatura piękna
Le coup de grace
Państwowy Instytut Wydawniczy
1993-01-01
1993-01-01
8306021908
Krystyna Dolatowska
powieść francuska homoseksualizm

Na początku książka wydała mi się czymś więcej, książką artystyczną. Niestety nie zostało to utrzymane do końca.
Według wstępu trzeba patrzeć na treść przez relecje i emocje między bohaterami, ale do tego wkradła się rzeczywistość.
Sposób w jaki myśli i postrzega świat główny bohater jest niemożliwy. Faceci tak nie myślą! Nie mówię, że nie ma wrażliwych mężczyzn, ale to jak przedstawiła go autorka to wręcz przesada z jasnowidzeniem.
Dlatego ocenę zaniżyłam, a że książka to głównie myśli jednego pana to i o sporo.

Tematem książki jest miłość homoseksualna na tle trwającej wojny domowej. Opowieść rozwija się spiralnie, po kolei dostajemy portrety postaci połączonych ze sobą miłością. Ta miłość, to pułapka której nie można ominąć i która przynosi tragiczne konsekwencje dla wszystkich.
Yourcenar dystansuje się od takich słów jak gej czy homoseksualizm, świetnie operuje językiem idealnie pasującym do czasu akcji i konwencji powieści.

Dodaj cytat z książki Łaska śmierci