Co z tym światem?

Wydawnictwo: IPSI Press
978-83-925035-1-4
Joker

Na książkę składają się rozmowy, jakie przeprowadziła z Wojciechem Eichelbergerem znana dziennikarka „Zwierciadła” Renata Dziurdzikowska. Dotyczą one takich spraw jak stosunek współczesnego człowieka do świata wokół (ekologii, sensu wegetarianizmu, posiadania także traktowania własnego ciała); nieumiejętności życia (jak ludzie komplikują i niszczą swoje życie); nieudanych i wątpliwych moralnie prób uwolnienia się od ciężarów życia (np. eutanazja); wreszcie spraw ostatecznych jak Bóg czy perspektywa zniszczenia znanego nam świata. Tym, co wyróżnia tę książkę od innych prób globalnego spojrzenia na sprawy ludzkości podejmowane najczęściej przez dziennikarzy lub ludzi, którzy zajmują się polityką jest szczególna perspektywa, z której rozpatruje je Eichelberger - psycholog i terapeuta z bardzo długą praktyką. Unikalne w Polsce doświadczenie zawodowe pozwala mu spojrzeć na „sprawy tego świata” przez pryzmat często bolesnych doświadczeń ludzi zmagających się ze swoim życiem.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017

Jest to książka o ograniczeniach, słabościach i lękach drzemiących w każdym z nas. Świat może przetrwać tylko wtedy, kiedy każdy z nas przekroczy chciwość, nienawiść - bo łatwiej jest zmienić siebie, niż zmienić świat.

Dlaczego ludzi nie obchodzi los planety, dzięki której żyjemy? Niszcząc środowisko popełniamy samobójstwo. Dlaczego lekceważymy te zagrożenia? Może dlatego, że jeszcze mamy co jeść, mamy czym oddychać. Dane statystyczne, które są przerażające nie dotykają bezpośrednio każdego z nas. Tak się nam tylko wydaje. Eichelberger zwraca także uwagę na zwierzęta, które nie są do zbijania, ale do kochania. Uważa, że jedząc zwierzęta, włączamy się w obieg zabijania, przykładamy rękę do wojen.

W książce rozpatrywany jest także problem ludzkiego ciała, które jest sprzedawane w rozbieranych sesjach. Ponadto jest także niszczone przez nałogi. Eichelberger daje wskazówki, jak odzyskać szacunek dla ciała.

Pieniądze i posiadanie wydają się być także podstawowym prawem życia. Bez...

LOVEtoREAD | 2016-07-22

Nie wiem czy uda mi się opisać krótko moje wrażenia po przeczytaniu tej książki bo jest bez wątpienia moim zdaniem wyjątkowa. Czasami trzeba przeczytać zdanie kilka razy żeby zrozumieć o co właściwie chodzi, czasami może nawet nie wiadomo. Jednak ogólne przesłanie każdego rozdziału to niezwykła mądrość, harmonia i głęboka filozofia życia.
Polecam każdemu kto lubi pomyśleć nad treścią i zastanowić się nad otaczającą rzeczywistością. Można nauczyć się także czegoś o sobie samym.

Madlen | 2017-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2017