Koło życia

Okładka książki Koło życia Elisabeth Kübler-Ross
Okładka książki Koło życia
Elisabeth Kübler-Ross Wydawnictwo: Świat Książki nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The wheel of life
Świat Książki
2000-01-01
2000-01-01
83-7227-361-8
Jerzy Korpanty
psychologia autobiografia śmierć umieranie leczenie paliatywne

Zaciekawiła mnie osoba autorki z racji tematu, którym się zajmowała i chciałam poznać, jaką drogą trafiła do tej tematyki. Natomiast w trakcie czytania książki podobała mi się zdecydowanie najbardziej początkowa część, gdzie jako młoda osoba autorka żyjąc w okresie wojennym i w Szwajcarii miała możliwość uczestniczyć w niecodziennych możliwościach, jakie wtedy ówczesne czasy stawiały przed ludźmi, które jednak były zbilansowane jednocześnie dużym ryzykiem i zagrożeniami. Środkowa część książki odpowiedziała na moje początkowe pytania, natomiast ostatnia część - jak dla mnie była już za bardzo odjechana. Tym niemniej warto było, bo osoba nieprzeciętna i życie również nietypowe, z wieloma dokonaniami i przełamaniem wielu stereotypów.

Z trudem dobrnęłam do końca. Wypożyczając tę książkę, miałam nadzieję na zapoznanie się z jakimiś ciekawymi i uniwersalnymi prawdami na temat śmierci. Znalazłam stek bzdur o duchach i innych newagowskich historiach. Tłumaczę sobie, że była to dla mnie lekcja tolerancji, pokory i wyrozumiałości.

Jak dla mnie jedna z ważniejszych książek, które przeczytałam. Momentami wręcz magiczna. Ważna pozycja w mojej biblioteczce. Przewraca myślenie o śmierci i życiu do góry nogami.

"Każdy człowiek zmaga się w życiu z przeciwnościami losu. Niektóre są wielkie, inne wydają się mało znaczące. Wszystkie jednak udzielają nam lekcji, z których możemy się wiele nauczyć. Robimy to dokonując wyborów. Aby nic dobre życie, av tym samym dobrą śmierć, radzę ludziom podejmować decyzje, kierując się zawsze bezwarunkową miłością. Powinniśmy zawsze zadawać sobie pytanie: "czy postępując w ten właśnie sposób, dokonuję czegoś. F dla dobra innych?". Książką "Koło życia" jest rozwinięciem i wyjaśnieniem tej pozornie prostej zasady 😊

Bardzo dobra, warta przeczytania książka. Pomogła mi w doprowadzeniu psychiki do jako takiego ładu po stracie bliskiej mi osoby.

Książka podzielona jest na cztery części. Po przeczytaniu pierwszych dwóch, czyli w sumie dwóch trzecich całej autobiografii, byłam pewna że trafiłam na absolutny Skarb - taka opowieść daje siłę, sprawia że ma się poczucie obcowania z czymś wyjątkowym. Już zaczęłam liczyć ile egzemplarzy kupić aby obdarować moich bliskich, ale zaczęłam trzecią część i nie wierzyłam, że taka zmiana w narracji może się wydarzyć. Świat spirytualizmu i channelingu który został objawiony w tych rozdziałach wywołał sceptycyzm i znacznie obniżył mój zachwyt, dlatego nie mogę dać jej więcej gwiazdek. Niemniej nie należy przekreślać tej pozycji - jest warta przeczytania,zmienia nasze postrzeganie życia i świata - myślę że na lepsze. Pierwsze dwieście stron jest genialne, ostatnie sto równie świetnie napisane szczególnie ucieszy osoby chcące przybliżyć sobie kwestie dotyczące doświadczeń wychodzenia poza ciało, przewodnictwo duchowe niecielesnych bytów oraz życie po śmierci.

Gdybym miała opisać tą książkę jednym słowem, napisałabym 'inna'. Jest w niej coś, co odróżnia ją od pozostałych, coś, co wciąga. Może to fakt, że nie za wiele jest na rynku pozycji o tej tematyce, a może zestawienie lekkiego języka z 'dość ciężkim' tematem..
Autorka podaje wiele wskazówek, jak żyć zasłyszanych od osób w stanach terminalnych. Sporo z nich bardzo do mnie przemawia i pozostaje w zgodzie z moimi przekonaniami. Szczególnie utkwiło mi w pamięci przedstawienie życia jako ciągłej nauki, jako szeregu trudnych lekcji, które człowiek musi odbyć/odrobić, i które zaowocują wewnętrznym rozwojem i "promocją".
Do pewnego momentu książka bardzo mi się podobała, jednak opisy przeżyć mistycznych autorki i jej kontaktów z duchami-przewodnikami to wg mnie przesada - tu pozostanę sceptyczna.
Ogólnie warto przeczytać i przemyśleć (zwłaszcza wybrane fragmenty). Z pewnością sięgnę po kolejne książki dr Kubler, nie tylko z racji kontaktu w pracy z umierającymi ludźmi.

Autobiografia niezwykła i dodatkowo zaopatrzona w kilkanaście fotografii ze zbiorów autorki. Posiadam wydanie z okładką zdecydowanie bardziej pasująca do zawartych treści - Motyl a w tle pajęczyna. Sięgam do niej już od dawna bo pomimo tego, że przeczytałam dawno to lubię wracać do tej historii.

• Biblioteka
  • X.Ulubione