Polskie sieroty z Tengeru. Od Syberii przez Afrykę do Kanady 1941 – 1949.

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Rebis
Polish Orphans of Tengeru
978-83-7510-349-6
historyczna
Anna

Polskie sieroty z Tengeru to wstrząsająca historia dzieci, które w latach 1940 i 1941 przymusowo wysiedlono wraz z rodzinami z Kresów Wschodnich w głąb Związku Radzieckiego. Te, którym udało się przeżyć, po wielu cierpieniach, zaznawszy śmierci rodziców, głodu i chorób, w konsekwencji podpisania układu Sikorski-Majski trafiły do Indii, na Bliski Wschód i do Afryki. Losy grupy, która z obozów...

Losy grupy, która z obozów dla uchodźców w Afryce Wschodniej dotarła w końcu do Kanady, gdzie znalazła swoje miejsce na ziemi, Lynne Taylor odtworzyła na podstawie wywiadów z bohaterami tej niezwyklej historii i dokumentów zgromadzonych w archiwach organizacji zaangażowanych w pomoc dzieciom w tej długiej i pełnej dramatycznych zdarzeń drodze, która stała się swego czasu powodem międzynarodowego sporu.
(Od Wydawcy)

jolunia559 JOLA | 2012-01-11

Trudno nie sięgnąć po tego typu książkę,gdy przeczytało się wspomnienia Wiesława Adamczyka-Kiedy Bóg odwrócił wzrok.
Wstrząsająca historia dzieci,które wraz z rodzicami zostały przesiedlone z Kresów Wschodnich w głąb Związku Radzieckiego.W książce opisana jest ich tułaczka i droga do wolności.Droga,która trwała wiele lat i nie była usłana różami.Droga,która po podpisaniu układu Sikorski-Majski biegła przez Indie,Bliski Wschód,Afrykę do Kanady.Losy tych dzieci i obrona ich przed komunistami stały się przyczynkiem do międzynarodowego sporu.

Ivan | 2011-03-01
Przeczytana: 01 marca 2011

Książka w pierwszej połowie bardzo ciekawa, wyzwalająca w czytelniku zainteresowanie tematem. Niestety po 100-150 stronach zbyt wiele danych historycznych. Książka byłaby dobra, gdyby skupiła się na 2-3 głównych bohaterach, śledząc ich losy a tak...w pewnym momencie nie wiem kto jest kto.

Jazz | 2016-02-23
Przeczytana: 15 lipca 2013