Przyjemność poznawania

Tłumaczenie: Katarzyna Karpińska
Seria: Pejzaże Myśli
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The pleasure of finding things out : the best short works of Richard P. Feynman

"Przyjemność poznawania" to zbiór artykułów, esejów oraz wygłaszanych przez autora wykładów, a także wywiadów, których udzielał. W błyskotliwych i pełnych humoru tekstach znakomity fizyk prezentuje swoją specyficzną, a zarazem fascynującą wizję świata. Zakres poruszanych przez Feynmana tematów jest bardzo szeroki. Obok jego specjalności - fizyki, pojawiają się również rozważania na temat...

Obok jego specjalności - fizyki, pojawiają się również rozważania na temat religii, filozofii, roli nauki w społeczeństwie czy nanotechnologii. Każdy z tekstów przybliża nam Feynmana nie tylko jako naukowca, ale również jako człowieka z krwi i kości: poznajemy go jako dziecko, któremu ojciec z radością pokazuje świat, czytamy opisy jego wybryków, widzimy go jako naukowca w szczytowej formie, prowadzącego badania nad bombą atomową, snującego wizję komputerów przyszłości czy przygotowującego słynny już raport wyjaśniający przyczyny wybuchu statku kosmicznego Challenger.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Kolejne spotkanie z Richardem Feynmanem pozostawia znów niedosyt i żal, że nie ma go wśród nas w tym dziwnym i zaskakującym XXI wieku.
Książka nie jest jego osobistym zbiorem przemyśleń wyrwanym z pamiętnika. Zawiera wywiady, zapisy wygłoszonych wykładów, przytoczone historie z innych źródeł, toteż można poczuć lekki brak "duszy" naukowca w pisanych słowach, jednak i tak warto przeczytać, by poszerzyć informacje na temat tego inspirującego człowieka.
Książka jest interesująca, zabawna i spełni oczekiwania tych, którzy są ciekawi, co Richard uważał, myślał w różnych aspektach życia.

Jędrzej Sadłoń | 2011-06-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 lipca 2011

Warto, nawet gdy się czytało wspomnienia Richarda. Zawiera niepublikowane w nich materiały, odczyty i wywiady. Część wypowiedzi jednak pokrywa się z zawartością "Pan raczy żartować..." oraz "co cię obchodzi co myslą inni?"

lorien87 | 2016-09-05
Natalia | 2015-09-25