Moja podróż do Rosji

Wydawnictwo: Literackie Towarzystwo Wydawnicze
978-83-7565-002-0
wspomnienia, biografie, historia
Monika

Antoni Słonimski w 1932 roku odbył podróż do ZSRR, której plonem stał się prezentowany tom. O jego odbiorze w Rosji tak pisał sam autor: "Od czasu książki Moja podróż do Rosji jestem na czarnej liście u sowieckich urzędników. Proszą co pewien czas wszystkich literatów i karmią kawiorem - a ja za karę muszę siedzieć w domu".

Magdalena | 2013-05-20
Na półkach: Przeczytane, Uczelnia, 2013
Przeczytana: 21 stycznia 2013

„Moja podróż do Rosji w 1932 roku” Antoniego Słonimskiego to bardzo wartościowa książka.

Felietonista opisał warunki życia w Rosji w ówczesnych czasach. Podobało mi się w jaki sposób to robił. Zwracał uwagę na różne dziedziny, aspekty życia codziennego, przez co jego opis stawał się bardzo ciekawy. Wyłaniający się z jego opowieści obraz był po prostu pełny. W swoim dziele scharakteryzował między innymi kondycję życia kulturalnego Rosjan, ich warunki bytowe, wolność prasy rosyjskiej oraz sądownictwo. Wielokrotnie podkreślał, że podczas tej analizy najważniejszy jest dla niego człowiek.

„Moja podróż do Rosji w 1932 roku” ma budowę klamrową. Moim zdaniem to bardzo ciekawy zabieg. Zarówno na początku jak i na końcu podróży autor jedzie pociągiem. Wyjeżdżając na wschód Słonimski zdaje sobie sprawę, że jedzie do Rosji z ogromnym bagażem wiadomości o tym kraju. Pragnie je zweryfikować. Gdy wraca do Warszawy, jedno dla niego jest pewne, nie umie jednoznacznie ocenić warunków życia w...

Doskonała pozycja - świetne obserwacje życia w "idealnym" dla ludzi ustroju. Opisy brudnych, zaniedbanych, zrujnowanych miejsc (dawniej będących dumą i wizytówką carskiego Imperiumi) oraz niedożywionych, brudnych, nędznie odzianych i smutnych ludzi ukazują do czego prowadzi system totalitarny i dyktatorski. Porażające i jakże prawdziwe. A najciekawsze - tę podróż odbył autor w 1932 roku,a więc 15 lat od Rewolucji i powstania Państwa Rad.

wicher_Lab | 2015-03-17

Ostrożnie opisane realia ZSRR, tak jakby sam Słonimski jeszcze nie dowierzał własnym zmysłom albo jakby sądził, że socjalizm w wersji radzieckiej potrzebuje więcej czasu, aby pokazać słuszność swoich posunięć.
Ciekawa książka na gorąco ukazująca ciekawe czasy widziane oczami piekielnie inteligentnego Żyda.

...chyba jednak autor zmiękczał słowa i osąd systemu pod naciskiem, może nie władz, ale własnego zamiłowania do wygody i braku problemów. W stosunku do rodaków pozwalał sobie na więcej kwaśnej szczerości. Tak czy siak, pod słowami da się zwęszyć prawdę.

Joanna | 2015-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Słonimskiego zna się od dawna, rzecz jasna, ale tutaj mnie zaskoczył wspaniałą prozą. Jego relacja z podróży, do Rosji lat 30 to jak sama podróż w czasie i przestrzeni. Po prostu tam byłam. Na tych szarych ulicach, wśród smutnych ludzi, którzy muszą sobie jakoś radzić w irracjonalnej rzeczywistości i obłaskawiających tę rzeczywistość miłością do komunizmu. We wspaniałych teatrach, na spotkaniu, gdzie Pasternak jeszcze młody i piękny nie przypuszczający co los mu przyniesie. W pałacach kultury, instytutach wychowawczych, galeriach (to dopiero kuriozum!). Słonimski okazał się wspaniałym obserwatorem, a że dysponował świetnym piórem, wyszła perełka, z jaką wiele współczesnych książek podróżniczych nie jest w stanie się zmierzyć.

Martyn | 2016-01-21

Przyprawiona subtelnym humorem relacja z podróży. Dwa bieguny (kapitalistyczna Polska vs Socjalistyczna Rosja). Świetnie się to czyta :)

Pavvvel | 2016-12-03
PawełSobczak | 2016-04-20