Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
historyczna

Kontynuacja Intymnego życia niegdysiejszej Warszawy. I tym razem autor zabiera nas w podróż w czasie i oprowadza po ciemnej stronie miasta, gdzie w zaułkach czyhali zabójcy, wyreźnicy i doliniarze byli prawdziwą plagą, kasiarze budzili przerażenie bankierów, a oszuści i naciągacze mieli się całkiem dobrze. Poznamy język, przesądy i obyczaje złodziei. Nie zabraknie też opowieści o „sławnych” przestępcach, o których śpiewano ballady. Półświatek w całej krasie. Ale ręka sprawiedliwości również i wtedy dosięgała złoczyńców. Wieża i dom poprawy, więzienie i zesłania. A nawet miecz i szubienica. Są tu opisy głośnych procesów, warunków odbywania kary i... złodziejskich akademii w więzieniach.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2009

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl

Mako | 2015-01-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Kasiarze, szopenfeldziarze i inne kwiatki przestępczego towarzystwa przedwojennej Warszawy, zostały tu wnikliwie sklasyfikowane, niczym w podręczniku do botaniki, i opisane pod względem zachowań w środowisku naturalnym oraz po zerwaniu ;) przy czym wszystko przedstawiono dużo barwniej niż w podręczniku z florystyki.
Książka niewątpliwie zaciekawi wszystkich amatorsko interesujących się kryminalistyką albo dwudziestoleciem międzywojennym. Mnie wciągnęła bardzo, a dodatkowym niemałym atutem okazało się również skupienie się na starym przestępczym slangu i pokazanie jak mocno nasz współczesny język potoczny ma w nim swoje korzenie. Dużo przykładów niejednokrotnie wywołujących okrzyki zdziwienia [przynajmniej u mnie ;)]. Polecam

Można również posłuchać na https://www.youtube.com/watch?v=GC_49AERBZA

Łukasz Chrzanowski | 2016-01-04

Jeśli lubisz książki o psychopatach, seryjnych mordercach albo zbrodniach. To książka o złodziejach także przypadnie Ci do gustu. Pomimo, że jest to książka popularnonaukowa, to czyta się jednym tchem. Polecam wszystkim tym, których interesuje ciemna strona człowieczeństwa. Jak dla mnie dużo lepsza od książek Masy.

ZapomnianaBiblioteka | 2014-10-12

Do głównych przyczyn rozwoju przestępczości w dawnej Warszawie należały nieskuteczne prawo, skorumpowana policja oraz poczucie beznadziejności spowodowane brakiem środków do życia wielu mieszkańców stolicy oraz przybyszów z prowincjonalnych miejscowości. Wszystko to sprawiało, że na przestrzeni wieków nie brakowało amatorów „łatwego” zarobku. Im to właśnie poświęcona jest kolejna książka Stanisława Milewskiego „Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy.”

Więcej na:

Karolina | 2012-01-02
Przeczytana: 2010 rok

Interesująca. Dla osób zainteresowane tematem polecam !

anka_m | 2016-12-02
robertinblack | 2016-10-15