Ekstremalne wyprawy. Lód, dżungla, piach, bagna

Tłumaczenie: Magda Maksymowicz
Wydawnictwo: Tuli
Surviving extremes : ice, jungle, sand and swamp
83-924337-0-X
kasia2409

Nazywany przez brytyjską prasę "odpowiedzią geografii na Indianę Jonesa", Middleton po raz kolejny zabiera czytelników w miejsca, które są "naj" - najzimniejsze, najgorętsze, najwilgotniejsze, słowem - ekstremalne. Jednak podobnie jak w serii telewizyjnej, autor nie stara się być super bohaterem, a "Ekstremalne wyprawy" nie są kolejnym podręcznikiem sztuki przetrwania. To zajmująca opowieść o mieszkańcach, wydawałoby się, niezdatnych do życia miejsc, napisana przez naukowca z Oksfordu, rodowitego Anglika, przyzwyczajonego do najbardziej chyba umiarkowanego klimatu na ziemi.
Tym razem autor odwiedza "lód, dżunglę, piach i błoto", zabierając nas w jednej książce w podróż na Grenlandię, do Konga, Nigru i Papui.

Grzanka | 2014-04-28

Autor może i jest podróżnikiem i geografem, ale ani za grosz pisarzem. Kiepski, momentami infantylny styl, niewyszukany język. Na postawione przez niego pytanie "w jaki sposób ludzie przystosowują się do ekstremalnych warunków geograficznych" ciężko znaleźć odpowiedź - książka jest raczej zapisem wrażeń Middletona podczas podróży. Zapisem ubogim dodajmy, i jak na takie podróże, mało wnikliwym.

Nemerle | 2013-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2013

Bardzo przyjemnie się czyta, choć miejscami autor wyraża się dość naiwnie. Wielka szkoda, że po roku wypraw autor zebrał tak niewielkie owoce.

Matacz | 2011-10-03
Przeczytana: 2010 rok

Książka bardzo dobra! Pewien doktor postanawia sprawdzić jak można żyć w ekstremalnie trudnym środowisku. Podczas swoich podróży odwiedza zarówno pustynię lodową jak i piaskową, dżunglę, oraz co ciekawe bagna, czyli naprawdę nieprzyjemne miejsce na dom. Jednak w każdym z wymienionych środowisk mieszkają ludzie i są szczęśliwi. Po przeczytaniu docenimy jaką wygodą jest życie w cywilizowanym świecie. Książkę polecam, zważywszy na fakt, że można ją kupić za nieduże pieniądze.

Syl_wina | 2016-10-24
martin28 | 2015-05-17