Słowacki. Encyklopedia

Wydawnictwo: Sic!
83-88807-58-7
Słowacki, romantyzm
strzecha

Słowacki. Encyklopedia to złożony z krótkich esejów-haseł portret Juliusza Słowackiego, nakreślony przez zeszłorocznego laureata NIKE Jarosława Marka Rymkiewicza. Słowacki Rymkiewicza to człowiek z krwi i kości. Rymkiewicz połączył tutaj swój talent poetycki z imponującą wiedzą historycznoliteracką, aby przywrócić Polakom tego poetę, genialnego, istniejącego jednak - za sprawą najpierw Mickiewicza, a potem Gombrowicza i Miłosza - poza głównym nurtem literatury polskiej.

Jedna z najlepszych książek biograficznych w ogóle, choć przeznaczona raczej dla czytelnika, który życiorys poety już zna. Ogromna ilość faktów (o drobiazgach i przedmiotach codziennego użytku, ale również ważnych osobach w jego życiu, wydarzeniach i miejsca), dobra selekcja, mnóstwo autentycznych anegdot. Mimo swojej długości nie nuży, a na koniec jeszcze pozostawia niedosyt z gatunku tych, których doświadczamy po wybornym daniu. Gorąco polecam.

wieszczowelove | 2015-11-26
Renegatus | 2015-06-29