rozwiń zwiń

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Okładka książki Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
У войны не женское лицо
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2010-11-03
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-03
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375362251
Tłumacz:
Jerzy Czech
Tagi:
wojna kobieta
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
1259 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1039
200

Na półkach: ,

„Za każdym razem uderzała mnie nieufność wobec wszystkiego, co zwyczajne i ludzkie, to pragnienie zmiany życia na ideał. Zwyczajnego ciepła na zimny blask.”
Swietłana Aleksijewicz

Jest październik, rok 2015. Laureatką literackiej Nagrody Nobla została Swietłana Aleksijewicz. Będzie czternastą kobietą, która otrzyma to wyróżnienie. To pierwsza Nagroda Nobla doceniająca reportaż literacki.
Jest październik, rok 2015. Po raz pierwszy kupuję książkę Swietłany Aleksijewicz. W promocji, czyli 25% taniej. Na dzień przed pojawieniem się oficjalnej wiadomości Komitetu Noblowskiego. Mam szczęście.

Już po kilku stronach stwierdziłam, że dostałam książkę pełną ważnych sentencji. Zdań do zapamiętania. Postanowiłam nie spieszyć się, bo za każdym akapitem będzie Ktoś realny, namacalny. Będą kobiety, ich młodość, ich życie. „Historia kobieca”, intymna, pełna wspomnień. Wspomnień, których nie da się zlekceważyć. Czytając je wzruszam się, ale częściej górę bierze zaskoczenie i niedowierzanie. Dla mnie wszystkie Panie przekroczyły barierę, której nie pojmę. Wojna znana jest mi z książek i opowiadań najbliższych. Słuchałam i to wystarczyło, by bać się. Bać się wojny. Tego, że stracę rodzinę. Dom. One poszły świadomie, niesione na fali wojennego bohaterstwa. Za Ojczyznę, za dzieci.

Fiołki na karabinie. Śpiew ptaków na warcie. Utopienie płaczącego z głodu maleństwa, by kwilenie nie zdradziło kryjówki partyzantów. Rżenie koni.

Do tej pory nie postrzegałam wojny przez pryzmat kobiet. Nie dzieliłam jej na damsko-męską. A trzeba. Ponieważ to są różne wojny. Łączy je miejsce. Nawet wróg bywa inny.

A oto moje uzasadnienie Nagrody dla Reporterki:
– za umiejętność słuchania i wczuwania się w niewidoczne,
– za „wsłuchanie się w ból”,
– za bycie „historykiem duszy”,
– za opisanie „pragnień i rozczarowań” oraz marzeń,
– za „niewojenne spojrzenie”,
– za przerwanie milczenia,
– za „drobiazgi”,
– za miłość do „małego człowieka”,
– za pokazanie innej prawdy

Mogłabym jeszcze wiele napisać. Ale nie o to chodzi. Przeczytałam książkę. Dotknęłam jej kartek. Wsłuchałam się w opowieść. Jednak nie potrafię określić uczucia, które chodzi mi po głowie. Delikatność i brutalność w jednym. Miłość i nienawiść. Zabicie wroga i złość, że nie dostało się damskiej bielizny, tylko męską. Poczucie, że oddało się młodość, zdrowie za Ojczyznę i niedocenienie. Razem wszystko tworzy całość.

Każdy ma swoją historię.

„Za każdym razem uderzała mnie nieufność wobec wszystkiego, co zwyczajne i ludzkie, to pragnienie zmiany życia na ideał. Zwyczajnego ciepła na zimny blask.”
Swietłana Aleksijewicz

Jest październik, rok 2015. Laureatką literackiej Nagrody Nobla została Swietłana Aleksijewicz. Będzie czternastą kobietą, która otrzyma to wyróżnienie. To pierwsza Nagroda Nobla doceniająca...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 834
  • Przeczytane
    5 421
  • Posiadam
    1 094
  • Ulubione
    220
  • Teraz czytam
    172
  • Reportaż
    149
  • Chcę w prezencie
    127
  • Literatura faktu
    84
  • 2019
    59
  • Reportaże
    58

Cytaty

Więcej
Swietłana Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Zobacz więcej
Swietłana Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Zobacz więcej
Swietłana Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także