Jestem jaka jestem

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo: Jaguar
Hershey Herself
978-83-76-86-009-1
problemy, przemoc, talent, strach, przyjaźń
Oliwia

Życie dwunastoletniej Hershey mocno się komplikuje , gdy wraz z mamą i siostrą muszą opuścić rodzinny dom. Dziewczyna martwi się kto zaopiekuje się jej kotem i czy zdoła wystąpić w konkursie talentów , ponieważ wraz z matką i malutką siostrą trafiają do schroniskadla ofiar przemocy domowej... Hershey szuka pocieszenia jak umie ale to wcale nie takie proste...Podczas gdy mama próbuje odbudować...

Hershey szuka pocieszenia jak umie ale to wcale nie takie proste...Podczas gdy mama próbuje odbudować rodzinne życie, Hershey odnajduje coś co pozwala odzyskać jej wiare w siebie

książek: 2072
onika | 2014-05-29
Przeczytana: maj 2014

Cecilia Galante w powieści „Jestem jaka jestem” porusza trudny temat życia w rozbitej rodzinie i przemocy domowej. Książka jest adresowana do młodzieży 11+. Ja łapię się pod tą kategorię więcej niż raz i pewne rzeczy były dla mnie potraktowane zbyt ogólnikowo i infantylnie, co jednak nie zmienia faktu, że jestem pod ogromnym wrażeniem sposobu przedstawienia tej historii.

Wielkie brawa należą się autorce za postać głównej bohaterki: Hershey Hollenback. Nie można nie polubić tej dwunastoletniej, rezolutnej dziewczynki. Zwłaszcza gdy się pozna jej historię i gdy popatrzy się trochę na dorosłych jej oczyma. Pani Galante fenomenalnie pokazała sposób postrzegania świata i sposób odczuwania dziecka, które czuje, że nie jest najważniejsze dla swojej matki, a które kocha ją ponad życie i czuje się odpowiedzialne za nią. Hershey znajduje ukojenie w jedzeniu i choć nie chce być gruba, to tłuszcz staje się dla niej zbroją, za którą może się schować.

Powieść jest pełna przetrąconych życiowo...

-Frosty- | 2014-01-26
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Bardzo wzruszająca książka, ciekawe postacie. Od początku ją polubiłam. Opowiada o smutnych wydarzeniach z życia Hershey. Polecam ją wszystkim, którzy lubią książki o problemach nastolatków.

Martyna | 2012-07-08
Przeczytana: maj 2011

Hershey ma młodszą siostrzyczkę i przyjaciółkę, której ufa. Chodzi do szkoły i prowadzi na pozór zwyczajne życie. Jednak, gdy do jej domu wprowadza się nowy partner mamy, do gry wkraczają chipsy, ze szczególnym uwzględnieniem Cheatos, ale tych oryginalnych, brudzących palce. Dziewczyna tyje, co bardzo działa na nerwy partnerowi matki, co jawnie okazuje. Pewnego razu, zdenerwowany rzuca szklanką w kierunku dziewczyny, a jeden odłamek trafia Herhey w oko, co kończy się oczywiście uszkodzeniem wzroku. Dziewczyna z całego serca nienawidzi mężczyzny, ale nic nie może zrobić.
Kiedy ojczym dziewczyny posuwa się za daleko i uderza jej mamę, muszą uciekać, a schronienie znajdują w schronisku dla ofiar przemocy domowej.
Dziewczyna poznaje tam niezwykłą kobietę, która pokazuje jej coś, co pozwala jej przetrwać najtrudniejszy okres w życiu. Nowo odkryta miłość do muzyki, daje nadzieję na lepsze jutro, wygrana muzycznego konkursu zdaje się być rozwiązaniem wszelkich kłopotów.

Przy tej...

Rasia | 2014-03-21
Przeczytana: 03 czerwca 2010

Książka "Jestem jaka jestem" była pierwszą z tej serii, po jaką sięgnęłam. Była to także pierwsza taka poważniejsza lektura, która tak mnie poruszyła i zaciekawiła, jako małą dziewczynkę. Domyślam się, że teraz nie zrobiłaby na mnie tak ogromnego wrażenia, jednakże wtedy byłam nią oczarowana. Jest to jedna z książek, które najgoręcej polecam osobom w wieku 10-12 lat. Książka na długo zostaje w pamięci. Jest warta przeczytania. Zaskakuje swoją oryginalnością i dynamiczną akcją, czego z początku się po niej nie spodziewałam. Czyta się ją jednym tchem, po prostu nie można się oderwać.

Artystyczna | 2014-06-01

Dwunastoletnia Hershey od dłuższego czasu pisze Zeszyty, w których tworzy listy rzeczy do zrobienia, plany działania itp. Nienawidzi swojego ojczyma i ma ku temu powody. Gdy była młodsza, straciła przez niego oko, a teraz robi wszystko, aby go wkurzyć. Pomaga jej koleżanka Phoebe. W końcu trafia do ośrodka pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Czy udźwignie ciężar swoich problemów? Czy odkryje swój...talent?
Książka świetna, porusza aktualne tematy i problemy, z którymi zmaga się wiele nastolatek.

Katka | 2013-04-27

Książka ta porusza istotne problemy, które coraz częściej pojawiają się w świecie. Uczy, że mimo kłopotów, z którymi musimy się borykać, wszystko może być dobrze. Bardzo dobre wspominam tą powieść mimo, że czytałam ją 5 lat temu. Siedmiogodzinna jazda pociągiem wystarczy, aby ją przeczytać.

MKR | 2012-11-12

„Jestem jaka jestem” to kolejna pozycja wydana przez wydawnictwo Jaguar, a napisana przez Cecilię Galante.

Tym razem główną bohaterką powieści z serii „UPS!” jest nastoletnia Hershey. Dziewczyna, niezbyt lubiana w szkole, nagle zaczyna mieć problemy również w domu. Konkretniej - z nowym przyjacielem mamy - Steve’m. Początkowo sympatyczny znajomy, zabiegający o uczucia matki i przyjaźń z jej dwiema córkami, po wspólnym zamieszkaniu przeradza się w tyrana. Od pozostałych domowników wymaga idealnego porządku, i denerwuje się o nawet najmniejsze drobiazgi, co często prowadzi do kłótni między nim, a Hershey.

W końcu, kiedy atmosfera w domu zaczyna przypominać atmosferę w wojskowych koszarach, jedna z awantur kończy się rzuceniem szklanką przez Steve’a w dziewczynkę, która ląduje na pogotowiu z nieodwracalnie uszkodzonym wzrokiem. Hershey ma dość domowego tyrana i wspólnie z jedyną przyjaciółką decyduje się uknuć plan, aby „pozbyć się” jego obecności w domu…

Jej starania szybko...

Hania Skupniewicz | 2012-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Tytuł nie jest zachęcający, okładka tym bardziej, jednak chcąc odpocząć od cięższej literatury, sięgnęłam po "Jestem jaka jestem", która leżała u mnie na półce nieruszana odkąd ją dostałam. Byłam pozytywnie zaskoczona. Przyjemnie się czyta, duże litery, fabuła też całkiem niezła, ale niektóre motywy po prostu zwaliły mnie z nóg. Po pierwsze: to jest NIEMOŻLIWE, żeby ktokolwiek nauczył się grać "Dla Elizy" Beethovena w dwa tygodnie i zachwycił tym całą publiczność na konkursie talentów. W dodatku nie znając wcześniej dźwięków i pięciolinii. Sama pamiętam moje początki na fortepianie - to były utwory o fakturze monofonicznej lub też uni sono. Dopiero za jakieś dwa, trzy tygodnie grałam pierwszy utwór dwugłosowy. W przypadku mojej siostry zaś trwało to dłużej, gdyż najpierw musiała poznać dźwięki i nauczyć się czytać nuty i to w dwóch kluczach. Tak więc opisany talent trzynastolatki jest absurdlany.
Ale mimo tego książka jest dobra, szybko się czyta i można też od czasu do czasu się...

Niezapominajka | 2013-06-25

Hershey nie ma lekko. Nie zna swojego taty, jej mama ma nowego faceta, ma młodszą siostrę. W szkole śmieją się z niej, bo ma nadwagę. Nowy facet mamy ma obsesję na punkcie czystości, doprowadził do okaleczenia Hershey. Dziewczyna z mamą i siostrzyczką, po kolejnej awanturze, przeprowadzają się do ośrodka kobiet, które popadły ofiarą przemocy. Zaczyna nowe życie i odnajduje talent. Czy wszystko zmienia się na lepsze??? Przeczytajcie sami! Czyta się szybko, czasem z radością czy smutkiem, a czasem z niedowieżaniem. Polecam

Alicja | 2011-07-17
Przeczytana: styczeń 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytając tę książkę, naprawdę byłam ciekawa, co się wydarzy, dlatego przeczytałam ją dosyć szybko. Postacie mnie zainteresowały, historia Hershey była taka prawdziwa oraz wciągająca. Podobało mnie się zakończenie, którego autorka nie przesłodziła, sprawiając, że Hershey nie wygrała konkursu. Umieszczenie motywu muzycznego w książce było świetnym pomysłem, dzięki czemu czytanie jej było piękniejsze.
Bardzo polecam, po przeczytaniu jej może uświadomisz sobie, że niektórzy też mają problemy nawet gorsze od twoich.