Jestem jaka jestem

2010-02-03
2010-02-03
978-83-76-86-009-1
Natalia Mętrak-Ruda
problemy przemoc talent strach przyjaźń

Na półkach: , , , , , , , ,

Ta książka jest świetna. Bardzo ciekawa, realistyczna i zyciowa. Moja ulubiona z całej serii. Polecam

Poruszający jest los Hersh (przepraszam jeśli przekręciłam jej imię). Slade, który dręczy ją, jej mamę... Takie książki można jak najbardziej czytać też gdy jest się dorosłym. Bardzo polecam. Nie ma sensu bym dalej się rozpisywała, bo jeszcze spojlera podam, czego bardzo nie lubię :) Życzę udanej lektury.

Czy na tym portalu mozna czytac online???

Czy na tym portalu mozna czytac online???

Świetna jak cała seria.

Świetna jak cała seria.

Dwunastoletnia Hershey od dłuższego czasu pisze Zeszyty, w których tworzy listy rzeczy do zrobienia, plany działania itp. Nienawidzi swojego ojczyma i ma ku temu powody. Gdy była młodsza, straciła przez niego oko, a teraz robi wszystko, aby go wkurzyć. Pomaga jej koleżanka Phoebe. W końcu trafia do ośrodka pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Czy udźwignie ciężar swoich problemów? Czy odkryje swój...talent?
Książka świetna, porusza aktualne tematy i problemy, z którymi zmaga się wiele nastolatek.

Cecilia Galante w powieści „Jestem jaka jestem” porusza trudny temat życia w rozbitej rodzinie i przemocy domowej. Książka jest adresowana do młodzieży 11+. Ja łapię się pod tą kategorię więcej niż raz i pewne rzeczy były dla mnie potraktowane zbyt ogólnikowo i infantylnie, co jednak nie zmienia faktu, że jestem pod ogromnym wrażeniem sposobu przedstawienia tej historii.

Wielkie brawa należą się autorce za postać głównej bohaterki: Hershey Hollenback. Nie można nie polubić tej dwunastoletniej, rezolutnej dziewczynki. Zwłaszcza gdy się pozna jej historię i gdy popatrzy się trochę na dorosłych jej oczyma. Pani Galante fenomenalnie pokazała sposób postrzegania świata i sposób odczuwania dziecka, które czuje, że nie jest najważniejsze dla swojej matki, a które kocha ją ponad życie i czuje się odpowiedzialne za nią. Hershey znajduje ukojenie w jedzeniu i choć nie chce być gruba, to tłuszcz staje się dla niej zbroją, za którą może się schować.

Powieść jest pełna przetrąconych życiowo bohaterów. Poznajemy lokatorki schroniska dla ofiar przemocy domowej i ich historie. Autorka nie epatując brutalnymi scenami, pokazuje zagubienie tych kobiet i ich uzależnienie od mężczyzn wyrządzających im krzywdę, które nakręca strach przed samotnością.

Matka Hershey dopiero przy samym końcu książki wzbudziła we mnie cień sympatii. Myślę, że było to spowodowane tym, że autorka doskonale oddała w niej pewien specyficzny typ kobiet, który w rzeczywistości budzi moją wściekłość. Ja naprawdę nie uważam, żeby świat matki musiał się kręcić tylko i wyłącznie dookoła jej dziecka, ale dbanie o jego bezpieczeństwo jest jej psim obowiązkiem. Gdyby jakiś facet skrzywdził moje dziecko – cholera, za takie coś, to się szprycha rowerowa w aortę należy, jak malowniczo stwierdził kiedyś osiedlowy koneser taniego wina, pan Waldi. Są pewne czyny, których usprawiedliwiać nie można. I są pewne granice, których przekroczenie powinno skutkować natychmiastowym zakończeniem wielkiej miłości.

Jestem pełna podziwu dla pisarki, że tak doskonale oddała specyfikę przemocy psychicznej, która nie zostawia widocznych śladów, ale czasami bardziej niż przemoc fizyczna, odciska piętno na ofiarach.

Przeszkadza mi nazbyt optymistyczne zakończenie powieści, głównie dlatego, że w rzeczywistości tego typu historie nie znajdują tak szybkiego i pomyślnego finału. Uważam jednak, że to bardzo ważna książka, którą powinny czytać dzieci i ich rodzice: dzieci, by zobaczyć, jak czasami życie się nie układa, dorośli, żeby zobaczyć, jak dzieci postrzegają pewne rzeczy.

Książka "Jestem jaka jestem" była pierwszą z tej serii, po jaką sięgnęłam. Była to także pierwsza taka poważniejsza lektura, która tak mnie poruszyła i zaciekawiła, jako małą dziewczynkę. Domyślam się, że teraz nie zrobiłaby na mnie tak ogromnego wrażenia, jednakże wtedy byłam nią oczarowana. Jest to jedna z książek, które najgoręcej polecam osobom w wieku 10-12 lat. Książka na długo zostaje w pamięci. Jest warta przeczytania. Zaskakuje swoją oryginalnością i dynamiczną akcją, czego z początku się po niej nie spodziewałam. Czyta się ją jednym tchem, po prostu nie można się oderwać.

Bardzo wzruszająca książka, ciekawe postacie. Od początku ją polubiłam. Opowiada o smutnych wydarzeniach z życia Hershey. Polecam ją wszystkim, którzy lubią książki o problemach nastolatków.

Hershey nie ma lekko. Nie zna swojego taty, jej mama ma nowego faceta, ma młodszą siostrę. W szkole śmieją się z niej, bo ma nadwagę. Nowy facet mamy ma obsesję na punkcie czystości, doprowadził do okaleczenia Hershey. Dziewczyna z mamą i siostrzyczką, po kolejnej awanturze, przeprowadzają się do ośrodka kobiet, które popadły ofiarą przemocy. Zaczyna nowe życie i odnajduje talent. Czy wszystko zmienia się na lepsze??? Przeczytajcie sami! Czyta się szybko, czasem z radością czy smutkiem, a czasem z niedowieżaniem. Polecam

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Jestem jaka jestem