Trzecia Rzesza w świetle Norymbergi : bilans tysiąca lat

Okładka książki Trzecia Rzesza w świetle Norymbergi : bilans tysiąca lat Joe J. Heydecker, Johannes Leeb
Okładka książki Trzecia Rzesza w świetle Norymbergi : bilans tysiąca lat
Joe J. HeydeckerJohannes Leeb Wydawnictwo: Książka i Wiedza historia
historia
Bilanz der Tausend Jahre : die geschichte des III Reiches im Spiegel des Nurnberger Prozesses
Książka i Wiedza
1979-01-01
1979-01-01
Marek Zeller
II wojna światowa nazizm hitleryzm

Okładka książki Proces norymberski. Trzecia Rzesza przed sądem Joe J. Heydecker, Johannes Leeb
Proces norymbe... Joe J. Heydecker, J...

Świetna książka, w bardzo ciekawy sposób przedstawia wydarzenia sprzed procesów jak i sam przebieg.

To książka, która zatrzymała mnie na dłużej. Proces Norymberski to bodaj najgłośniejszy i największy proces w dziejach XX wieku. Sądzono na nim nie tylko prominentów III Rzeszy, ale również zbrodnicze organizacje tego kraju jak NSDAP, gestapo, SS, SA, Naczelne Dowództwo Wermachtu oraz jeszcze kilka innych organizacji. Jeśli chodzi o głównych zbrodniarzy to nie wszystkich udało się wyłapać, część z nich zapewne uciekła a niektórzy jak Adolf Hitler, Josef Goebbels czy Heinrich Himmler popełniło samobójstwo zanim zdążyło w ogóle dojść do procesu. Ogółem trwał on 10 miesięcy i sądzono na nim głównie 22 zbrodniarzy hitlerowskich. Ale nie chcę robić nudnego wykładu, bo tego wszystkiego można dowiedzieć ze wstępu. To co najciekawsze dowiadujemy się z właściwej treści książki. Pozwala ona uświadomić sobie rozmiar nieszczęść jakie spowodowała II Wojna Światowa, głównie za sprawą garstki fanatycznych morderców. W Norymberdze na wokandzie były poruszone takie sprawy jak:
1. Pożar Reichstagu w 1933. Jak ustalono na procesie był za niego odpowiedzialny Goering, który wynajął policję SA do wykonania tego czynu. Za pożar Reichstagu naziści obwinili oczywiście komunistów, których stracono. Jakby tego było mało po wszystkim usunięto również podpalaczy aby zapewnić sobie ich milczenie. Wina Goeringa była niezaprzeczalna.
2. Przyłączenie do Rzeszy Austrii i Czechosłowacji w 1938. Odbyło się to praktycznie bez walki. W przypadku Austrii Hitler posunął się do szantażu dyktując jej rządowi warunki niemożliwe do spełnienia.
3. Wypowiedzenie wojny Polsce i związane z tym konsekwencje.
4. Eksterminacja Żydów. To co działo się w obozach koncentracyjnych wołało o pomstę do nieba. Więźniów nie tylko mordowano i znęcano się nad nimi, ale również przeprowadzano mordercze eksperymenty, które miały na celu sprawdzenie ich wytrzymałości. Ogółem w czasie wojny zamordowano 6 milionów Żydów z czego 4 miliony w samych obozach koncentracyjnych. Ci z oskarżonych, którzy mieli jeszcze jakieś sumienie gorzko nad tym zapłakali. Większość nie zdawała sobie sprawy z rozmiaru tych zbrodni.
5. Mordowanie i znęcanie się nad jeńcami wojennymi. Każdego kto stał na drodze III Rzeszy należało zmiażdżyć, opluć i unicestwić.
6. Eutanazja ludzi z wszelkiego rodzaju ułomnościami. Uważano ich za bezproduktywnych darmozjadów i związku z tym udzielano im „łaski” w postaci morderczego zastrzyku. W ten sposób pozbawiono życia około 275 000 osób.
Książka jest na pewno poruszająca chociaż przeczytałem w niej o rzeczach o których miałem jakieś ogólne pojęcie. To czego nie zdawałem sobie sprawy to ogrom i okrucieństwo zbrodni jakie popełniono podczas II Wojny Światowej. Żadne słowa na pewno tego nie oddadzą. Polecam bo jest to świetna lekcja historii, przy tym napisane w sposób zajmujący. Co ciekawe nie zabrakło również dialogów, na pewno nie jest to sucha relacja z przebiegu procesu. Ocena bardzo dobra.

Jest to swoisty reportaż z procesów w Norymberdze przeciwko głównym zbrodniarzom wojennym - prominentom III Rzeszy. Dzięki niniejszej pozycji dowiadujemy się o pobudkach czynnej działalności popleczników Adolfa Hitlera.

• Historyczne
  • II wojna światowa