Trzecia krucjata 1191. Ryszard Lwie Serce, Saladyn i walka o Jerozolimę

Tłumaczenie: Natalia Łajszczak
Seria: Wielkie Bitwy Historii
Wydawnictwo: Amercom
The Third Crusade 1191. Richard the Lionheart, Saladin and the struggle for Jerusalem
historia
piotrex

Trzecia krucjata była jednym z tych wydarzeń, które przeczą twierdzeniu, że świat średniowieczny był sztywno podzielony na cywilizację chrześcijańskiej Europy i cywilizację muzułmańską i że obie miały na siebie niewielki wpływ. Nie była też trzecia krucjata "zderzeniem cywilizacji", jak twierdzą niektórzy. Była wydarzeniem znacznie bardziej złożonym, a wzięły w niej udzieł różne grupy polityczne i kulturowe, których działania wcale nie prowadziły do powstania dwóch jednolitych bloków cywilizacyjnych: wschodniego i zachodniego. Charakterystyczne dla trzeciej krucjaty są liczne spory wewnątrz tak zwanego obozu chrześcijańskiego i tak zwanego obozu muzułmańskiego, co prowadziło do nieoczekiwanych zmian sojuszy.
Do książki dołączona jest płyta DVD z filmem "Wyprawy krzyżowe: Trzecia krucjata"

krystyna kalinowska | 2012-03-19

Świetna książka i ciekawa