Kałka 1223. Najazd Mongołów Czyngis-chana na Ruś

Wydawnictwo: Egis, Libron
Kalka River 1223. Genghiz Khan's Mongols invade Russia
historia, XIII wiek, Ruś, Czyngis-chan
historia

W roku 1221 Czyngis-chan, władca Mongołów, nakazał zbrojną ekspedycję, która miała rozpoznać sytuację na Rusi. Dowodzili nią Subedej-bagatur i Dżebe-nojon. Po klęsce zadanej wojskom ruskich książąt nad Kałką przed Mongołami stanęły otworem zarówno Ruś, jak i Europa Wschodnia. Czyngis-chan nakazał jednak zwycięskim wojskom odwrót, odwlekając katastrofę obecnych i przyszłych przeciwników o kilka lat. zmarł w 1227 roku, jednak jego syn Ugedej w ciągu następnej dekady ponownie uderzył na Ruś, co dop

Patrycjusz | 2016-09-19
markus | 2015-06-05