Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e. Bunt gladiatora przeciw Rzymowi

Okładka książki Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e. Bunt gladiatora przeciw Rzymowi Nic Fields
Nic Fields Wydawnictwo: Amercom historia
2009-01-01
978-83-261-0314-8
Natalia Łajszczak
historia starożytność Rzym Spartakus gladiator powstanie

Jak zwykle starannie zrobiona książka z serii WIELKIE BITWY HISTORII. Tym razem rzecz o powstaniu niewolników w Starożytnym Rzymie pod wodzą nauczyciela ze szkoły gladiatorów Spartakusa. Dużo ilustracji, mapek, tło historyczne i społeczne epoki plus film DVD.

Spartakus jest postacią niemal legendarną, więc nie ma co się dziwić, że na jego temat ukazały się setki prac. Książka Nicka Fieldsa stawia jego dokonania jako część szerszego zjawiska, jakim były powstania niewolników w starożytnej Italii.
Autor szczegółowo przeanalizował źródła, tworząc bardzo wyczerpującą rozprawę na temat zarówno zjawiska niewolnictwa, jak i samego powstania. Zasadniczo, autor prawie niczego nie pominął (nie znalazłem wzmianki o śmierci pretora Kosiniusa wysłanego przeciwko niewolnikom); brakuje mi jednak dokładniejszej analizy ostatniej bitwy Spartakusa - która, według Appiana, zakończyła się łatwym zwycięstwem Rzymian.
Jako ciekawostkę dodam, że autorowi widocznie spodobał się film "Spartacus" z 1960, gdyż w paru miejscach korygował pomyłki (lub nadmierną inwencję) autorów. Szkoda, że książka ukazała się przed premierą serialu...
Ogólnie, nie jest to wybitna praca, ale trzyma typowy dla serii poziom.

Przyjemnie i szybko się czyta jeśli ktoś lubi historię tak jak ja :)

Przyjemnie i szybko się czyta jeśli ktoś lubi historię tak jak ja :)

• historia
  • Osprey
  • 2016
  • 1 biblioteka domowa wesoła
  • 7) Historia: 1.4) Starożytny Rzym
  • PG4.2 - Historia i militaria

Dodaj cytat z książki Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e. Bunt gladiatora przeciw Rzymowi