Bitwa pod Hastings 1066. Normanowie podbijają Anglię

Hastings 1066. The fall of Saxon England
historia, XI wiek, Anglia, Normanowie
historia
piotrex

Rok 1066 to chyba najsłynniejsza data w historii Anglii. Ludzie żyjący w tamtych czasach domyślali się, że czeka ich wiele zmian. Stary król Edward , zwany Wyznawca, leżał na łożu śmierci. Ponieważ nie miał dzieci, nie było wiadomo, kto obejmie po nim tron. Sprawa była tym trudniejsza, że Edward pozostawał w przyjaznych stosunkach z księstwem Normandii po drugiej stronie kanalu La Manche i chciał, by koronę po nim otrzymał tamtejszy władca, książę Wilhelm. Jednak możnowładcy angielscy zdecydowali, by to Harold - earl Wesseksu, został nowym królem. Normanowie nie mogli się z tym pogodzić. W ich oczach wcześniejsze umowy były wiążące. Co więcej Harold złamał przysięgę złożoną Wilhelmowi. To musiało skończyć się wojną. Podczas najazdu na Anglię Wilhelm celowo dążył do bitwy. Chciał uchronić swoje wojsko, przebywające na obcym terytorium, przed liczebną przewagą przeciwnika, głodem lub zasadzką. Pod Hastings stoczył drugą bitwę w życiu i pierwszą, w której dowodził.
Do książki dołączona jest płyta DVD z filmem "Zawód dowódca: Bitwa pod Hastings"

Magnus Dux | 2013-07-16
Przeczytana: sierpień 2013

Bardzo udana seria wydawnictwa Osprey zawitała również do Polski. Świetnie opracowana merytorycznie i wizualnie. Rzetelna wiedza - tło historyczne, przebieg wojny, informacje o liczebności i uzbrojeniu wojsk . Wszystko to podparte jest zdjęciami, schematami, mapami. Dodatkiem jest płyta z około dwudziestominutowym filmem. Doskonała jakość w naprawdę niskiej cenie!

Lord

luk3Z | 2016-03-24