Bitwa pod Kannami 216 p.n.e. Wielki triumf Hannibala

Wydawnictwo: Amercom
Cannae 216 BC. Hannibal smashes Rome's Army
historia
piotrex

Większość historyków uważa, że bezpośrednią przyczyną II wojny punickiej było zajęcie przez Hannibala hiszpańskiego miasta Saguntum w roku 219 p.n.e. Konflikt był nieuchronny, szczególnie na terenie Hiszpanii, gdzie nakładały się interesy obu państw. Chociaż wiele wskazuje na to, że ani Kartagina, ani Rzym nie podejmowały specjalnych przygotowań do wojny oraz nie zamierzały jej sprowokować, upadek Saguntum zwiększył napięcie w ich wzajemnych stosunkach. Ponieważ wszystkie środki dyplomatyczne podjęte do zażegnania konfliktu zostały już wyczerpane, wojna była nieunikniona. Strategia obrana przez Hannibala na początku kampanii była tak śmiała, a poczynania w Italii tak odważne, że Rzym znalazł się na krawędzi upadku. Gdy uświadomimy sobie, jak blisko katastrofy znalazło się państwo rzymskie, zrozumiemy, dlaczego postać kartagińskiego dowódcy tak silnie zapadła w pamięć Rzymian.
Do książki dołączona jest płyta DVD z filmem "Decydujące starcia: Bitwa pod Kannami"

Getos | 2014-05-02
Przeczytana: 01 maja 2014

Ta krótka książeczka bierze się za bary z dwoma pierwszymi latami wojny punickiej. Autor pokazał przyczyny tej wojny, marsz Hannibala przez Rodan i Alpy, kolejne krwawe i zwycięskie bitwy nad Trebią w 218 r p.n.e., nad Jeziorem Trazymeńskim rok później i na końcu pod Kanny w 216 r p.n.e. Bitwy, które łącznie pochłąnęły ponad 90 tys. Rzymian wstrząsnęły rodzącym się imperium. Autor skupia się na przyczynach klęski rzymskich legionów walczących schamtycznie i dowodzonych co roku przez inną parę konsulów. Książeczka zawiera przejrzyste mapki, opisy bitew nie nużą, mamy także krótkie biogramy głównych boahterów/dowódców, a także bardzo krótką charakterystykę walczących armii. Brakuje mi tutaj właśnie większej ilości informacji nt. taktyki walczących stron, uzbrojenia, dowodzenia, organizacji i poboru. Książeczka jest soldina, wiele jej zarzucić nie można, poza może tym, że jest tylko wstępem do zgłębienia tematu II wojny punickiej.

Ksawery Szaniawski | 2012-10-17
Przeczytana: październik 2012

Książka przedstawia przebieg II wojny punickiej toczonej pomiędzy Kartaginą a Rzymem. Zapoznamy się z tłem historycznym jak i politycznym konfliktu. Autor opisuje przemarsz wojsk Hannibala przez Alpy, bitwy nad Trebią i jeziorem Trazymeńskim, przestawia strategie przyjętą podczas tej wojny przez dwie strony konfliktu. Oczywiście kulminacyją część książki zajmuje opis bitwy pod Kannami, gdzie możemy przekonać się o geniuszu taktycznym Hannibala. Książka jest bogato ilustrowana, bitwy przedstawione są za pomocą czytelnych planów, które przedstawiają ruchy poszczególnych formacji w kolejnych fazach batalii.

"Bitwa pod Kannami" to druga praca wydawnictwa Osprey, z jaką miałem okazję się zapoznać. Pierwszą był "Maraton" N. Sekundy i nie mogę nie dokonać porównania obu tych książeczek. Nie ukrywam, że wypada ono na korzyść tej autorstwa profesora gdańskiego uniwersytetu. Pierwszą kwestią jest już sama osoba Autora. O ile N. Sekunda jest zawodowym historykiem i wykładowcą akademickim specjalizującym się właśnie w wojskowości antycznej epoki klasycznej i hellenistycznej, o tyle Mark Healy był dla mnie postacią anonimową. Na stronie wydawnictwa Osprey uzyskałem o nim nieco informacji. Nic mu nie ujmując, ale jest tylko (w porównaniu z N. Sekundą) nauczycielem szkolnym. Do tego jeszcze rozrzut chronologiczny tematów jego prac sięga przeszło 3 tysiącleci! Od Kadesz po Kursk! Nie chcę być złośliwy, ani wyrażać jakichś uprzedzeń, ale uczciwie powiem: nie wzbudza to mojego zaufania.

Po tym przydługim wstępie mogę przejść do meritum. Sama książka nie jest zła. Autor dobrze przedstawia kampanię...

Flagelum | 2015-08-26
Przeczytana: kwiecień 2010