Dyktator Romuald Traugutt

Wydawnictwo: Wydawnictwo Karmelitów Bosych
83-85401-44-X
historyczna
mecque

Powieść biograficzno-historyczna o bohaterze i tragicznych wydarzeniach powstania styczniowego. Fragmenty pamiętnika i listów Romualda Traugutta oraz wspomnienia córki Anny Korwin-Juszkiewiczowej przydają powieści charakteru dokumentalnego. Zarówno sposób ujęcia zdarzeń, jak i refleksje zawarte w autentycznych tekstach sprawiają, że książka staje się medytacją nad ludzkim życiem wpisanym w historię. Warto przy tym zaznaczyć, że o. Władysław Kluz jest także autorem innych książek o Powstaniu Styczniowym i jego uczestniku Józefie Kalinowskim — św. Rafale od św. Józefa.
(Od Wydawcy)

Wiórek | 2011-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Książka napisana trudnym nie tyle językiem, co sposobem o trudnych i tragicznych dniach powstania styczniowego. Kiedy to każdy dzień spływał krwią, a aresztowania, przesłuchiwania, grabienia i wieszania szły pełną parą... I wszytsko byłoby suchym historycznym opracowaniem, gdyby nie postać Romualda Traugutta, który nie tylko brał odpowiedzialność za siebie, co jest wystarczająco trudne, ale także za swą Ojczyznę i Rodaków. Jego losy są najtragiczniejszymi jakie było mi kiedykolwiek dane poznać. Jednak mimo tego nie poddał się i z godnością stanął przed szubienicą.

Karolina Uzarowicz | 2017-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2017