rozwiń zwiń

Dziewczyna z Botany Bay

Okładka książki Dziewczyna z Botany Bay
Carolly Erickson Wydawnictwo: Muza literatura piękna
255 str. 4 godz. 15 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Girl from Botany Bay
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
255
Czas czytania
4 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374951586
Tłumacz:
Tomasz Cyba
Tagi:
XVIII wiek rozbitkowie kolonia
Średnia ocen

                5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
235
74

Na półkach: ,

Moje wrażenia po lekturze? Nie dostałam tego, czego się spodziewałam, czy raczej nie w formie, jakiej się spodziewałam, ale spotkanie z książką „Dziewczyna z Botany Bay” autorstwa Carolly Erickson uważam za udane.

Mary Bryant, tytułowa dziewczyna z Botany Bay, ponoć uchodzi w Australii za bohaterkę. To ona w 1791 roku, wraz z mężem, dwójką malutkich dzieci i siedmioma innymi skazańcami uciekła z kolonii karnej w australijskim Sydney Cove. Uciekinierzy pokonali zwykłym kutrem rybackim ponad trzy i pół tysiąca mil morskich, dopływając do Indonezji, choć żaden z nich nie był zawodowym marynarzem. Co warto podkreślić, książka Carolly Erickson to więcej niż tylko biografia Mary Bryant, opowiada bowiem także o początkach brytyjskich kolonii karnych w Australii.

Nie wiem dlaczego, ale sięgając po tę książkę spodziewałam się fabularyzowanej historii ucieczki skazańców przez burzliwe wody mórz i oceanów. Po początkowym zaskoczeniu (tu nie ma dialogów!), książkę czytało mi się jednak całkiem nieźle. Losy Mary Bryant śledzimy od dnia „dokonania niecnego ataku na pannę Agnes Lakeman na królewskim trakcie, który przysporzył napadniętej strachu o jej zdrowie i stanowił zagrożenie życia oraz odebrania przemocą jedwabnego czepka i innych dóbr wartych w sumie jedenaście funtów i jedenaście szylingów”. Za czyn ten została skazana na śmierć (wyrok potem zmieniono na siedmioletni pobyt w kolonii karnej w Australii). Opowieść kończy się jesienią 1973 roku. Na kartach książki obserwujemy historię młodej, zuchwałej kobiety, której odwaga, silny charakter i dbałość o dzieci urodzone i utrzymane przy życiu w bardzo trudnych warunkach (córka Charlotte urodziła się na statku w drodze do kolonii karnej, syn Emanuel - w czasie ogromnego głodu już podczas pobytu w Australii) z czasem przysłaniają obraz rozbójniczki, wzbudzając podziw i szacunek już u jej współczesnych. Zdarzenia życia Mary Bryant są przy tym na tyle ciekawe, że opowieść wciąga mimo swego dokumentalnego charakteru. W książce opisane są: proces Mary Bryant, jej długa podróż do Australii, życie w kolonii karnej oraz sama ucieczka. Autorka opowiedziała także późniejsze losy uciekinierów. Nie będę ich jednak zdradzać. Jeśli nie znacie tej historii i chcecie mieć niespodziankę w tym zakresie, sugeruję nie czytać tekstu z okładki książki.

Carolly Erickson, która jest historykiem i uznaną na świecie autorką biografii postaci historycznych, opisując historię Mary Bryant nakreśliła jednocześnie obraz ówczesnej Anglii i początków kolonii karnych w Australii. Oparła się w tym na literaturze dotyczącej osiemnastowiecznej Anglii, dziennikach marynarzy uczestniczących w podroży do Australii z pierwszą grupą skazańców (wśród nich była Mary i jej późniejszy mąż,Will Bryant), a także na relacji Jamesa Martina – jednego z towarzyszy tej nieprawdopodobnej ucieczki. Dzięki rzetelności autorki, lektura książki dostarcza sporej wiedzy o kryzysie praworządności, warunkach życia i nastrojach społecznych Anglii schyłku XVIII wieku, sytuacji skazańców na statkach wiozących ich do Australii oraz problemach, z jakimi przyszło się borykać założycielom kolonii karnej w Sydney Cove.

Podsumowując, książka powinna się spodobać zainteresowanym tematyką poruszaną przez autorkę. Po wspomnianym już początkowym zaskoczeniu, mnie się w każdym razie podobała.

Moje wrażenia po lekturze? Nie dostałam tego, czego się spodziewałam, czy raczej nie w formie, jakiej się spodziewałam, ale spotkanie z książką „Dziewczyna z Botany Bay” autorstwa Carolly Erickson uważam za udane.

Mary Bryant, tytułowa dziewczyna z Botany Bay, ponoć uchodzi w Australii za bohaterkę. To ona w 1791 roku, wraz z mężem, dwójką malutkich dzieci i siedmioma...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    51
  • Przeczytane
    48
  • Posiadam
    31
  • Powieść historyczna
    3
  • 2012
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Literatura obca
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2018
    1
  • Chcę kupić
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziewczyna z Botany Bay


Podobne książki

Przeczytaj także