Polscy seryjni mordercy

Seria: Literatura faktu
Wydawnictwo: Prometeusz
literatura faktu
zdeb

W rozdziałach wprowadzających autor wyjaśnia etiologię zjawiska, opisuje psychopatologię seryjnych morderców, oraz proponuje wprowadzenie terminu "sadyzmu czystego" i wyjaśnia jego znaczenie. W rozdziałach opisujących działania seryjnych morderców skupiono uwagę na ich stanie psychicznym i modus operandi. W wielu przypadkach opisano bardzo dokładnie sposób traktowania ofiar, co może stanowić swojego rodzaju kompendium umożliwiające naukę konstruowania portretu psychologicznego sprawcy. Ponadto, książka obfituje w pamiętniki sprawców, ich wypowiedzi, oraz badania przeprowadzone przez biegłych psychiatrów, psychologów i seksuologów.

Lisbeth | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Cóż mogę powiedzieć książka zawiera sobie treści, które można streścić następująco: krótko, jasno i na temat...Możemy odnieść wrażenie,że autor czyni z książki jakoby formę wykładu.W klarowny i przy tym prosty sposób (dzięki czemu książka jest zrozumiała nawet dla laików) objaśnia ciekawe przypadki fenomenu jakim jest morderca (nie tylko seryjny) a, także w jaki sposób człowiek może "przeobrazić się" w kogoś, kogo przeciętny szary człowiek nazywa "potworem" - mam na myśli tu nie tylko wydarzenia jakie miały miejsce w życiu seryjnych morderców ,ale także ich predyspozycje na gruncie, której "wyrosła" taka a nie inna osobowość.Książka może wydawać się nieco chaotyczna co spowodowane jest swobodnym stylem wypowiedzi autora, ale mnie osobiście to nie przeszkadzało w lekturze,także serdecznie polecam zwłaszcza tym którzy dopiero zagłębiają się specyfikę tego tematu.

Katarzyna | 2014-02-17
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Przeczytałam kilka książek o mordercach. Co nimi kierowało, w co wierzą, na czym im tak naprawdę zależy. Dla zdrowego normalnego człowieka jest nie do pojęcia, że młody chłopak marzy o zabijaniu, że można zrobić krzywdę niewinnemu dziecku. Gdy czytam takie właśnie książki wtedy jak najbardziej jestem za karą śmierci. Oko za oko, ząb za ząb wtedy zastanowią się nad tym aby bawić się w Boga.

Zaczytany | 2015-11-06

Praca odrobinę lepsza od poprzedniej, jednak nadal zawiera mnóstwo błędów rzeczowych. Widać że autor zgłębiał temat tylko analizując internetowe źródła, żadnego wkładu własnego. Przywołuje na przykład postać Czerwonego Pająka, która jest po prostu miejską legendą.

Książka merytorycznie słaba. Stanowi psychologiczny bełkot, naszpikowany "mądrymi" określeniami i fachową nomenklaturą. Wg autora to książka literatura faktu, więc czemu znajduje się w niej opis fikcyjnego mordercy? Zainteresowani tematem powinni wiedzieć o kim mowa. Co prawda w innej swojej książce autor tłumaczy się z tego faux pas, co nie zmienia faktu, iż autor nie jest profesjonalistą i nie konsultował informacji w pewnych źródłach lecz kierował się własną bezkrytyczną nieomylnością. Inne błędy merytoryczne to: Leon Wachholz, Edmund Chróścielewski i Władysław Nasiłowski nie byli lekarzami sądowymi - to wybitni polscy medycy sądowi. Autor traktuje nadzwyczaj te określenia wymiennie jako synonimy, choć różnica między nim jest olbrzymia. Medyk sądowy nie jest tożsamym z lekarzem sądowym. Ponadto podejrzany i oskarżony podczas prowadzenia czynności procesowych nie "zeznaje" lecz "wyjaśnia". Innym kardynalnym błędem jest nagminne używanie przez autora określenia gwałtu na...

Adrian Burz | 2013-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2013

Polacy nie gęsi i swoich seryjnych morderców mają. I to czasami nie "gorszych" od tych z zachodu, a przy tym tak bardzo polskich. Okradają swoje ofiary, przestępstw dokonują po flaszce wódki, a i zeznania które po wszystkim składają aż kipią słowiańską duszą. Autor odwalił kawał dobrej roboty, umieszczając tu mnóstwo szczegółów, których nie znajdziemy w żadnym numerze "Detektywa" a przy tym starał się opisać wszystko bezstronnie. No widać że jedynie w przypadku pedofilii pokusił się czasem o nienawistne komentarze, ale ogólnie to do czytelnika należy ocena sytuacji.

Niestety mam zastrzeżenia co do stylu pisania. Książka cechuje się sztywnym, uniwersyteckim tonem. Miałem wręcz wrażenie jakbym czytał pracę doktorską, gościa który strasznie chce się podlizać promotorowi. Mnóstwo fachowej terminologii, do bólu poprawne zdania, zbyt długi pierwszy rozdział pełen statystyk w które i tak mało który czytelnik będzie się zagłębiał. Może faktycznie przesadzam, w końcu to praca naukowa, a...

Kosa | 2015-09-19
Przeczytana: 2015 rok

Korekta i skład książki dość słabe. Stukan językowo jest autorem raczej kiepskim. Niemniej książka jest chyba jedną z niewielu, której celem było stworzenie swoistej encyklopedii polskich seryjnych morderców.

Pcheleczka92 | 2012-03-23
Przeczytana: 23 marca 2012

Uważam , że ta książka jest bardzo dobra.
To nie bestseleryka, nie ma rozwiązłych opisów i budowania napięcia, to suche fakty, ale bardzo dobrze spisane i zamknięte w jednej książce

Polecam

Marta Świć | 2013-01-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Literatura bardzo specyficzna. Autor próbuje ukazać, że nikt nie rodzi się zły. Człowiek rodzi się i jego życie jest "jak biała kartka" Jest wiele przyczyn, dla których zapisuje ją w sposób okrutny.

Ja tą książkę jeszcze mam, ale wystawiam ją na aukcji Allegro WOŚP. Dokładny link do aukcji znajduje się tutaj:

bajdzio | 2012-07-02

Wstrząsająca i mrożąca krew w żyłach literatura faktu.
Z nutką ciekawości, ale i z ciarkami na plecach odkrywałam miejsca zbrodni...niedaleko swojego domu.

Matii | 2016-01-30

Książka ma mnóstwo błędów, wydaje się być pisana przy użyciu wikipedii