Stoicyzm uliczny. Jak oswajać trudne sytuacje

Wydawnictwo: Czarna Owca
978-83-7554-195-3
filozofia, moralność, medytacja
poradniki
Pistacia

Pierwszy polski poradnik filozofii praktycznej! Marcin Fabjański pokazuje jak stosować techniki mentalne filozofii stoickiej w trudnych sytuacjach, które przytrafiają nam się każdego dnia: przed wizytą u dentysty, po kłótni z ukochaną osobą, gdy męczy nas hałas za ścianą, albo gdy stoimy w korku. Starannie dobrane cytaty z nauk Epikteta, Seneki czy Marka Aureliusza nie tylko przynoszą...

Pierwszy polski poradnik filozofii praktycznej!

Marcin Fabjański pokazuje jak stosować techniki mentalne filozofii stoickiej w trudnych sytuacjach, które przytrafiają nam się każdego dnia: przed wizytą u dentysty, po kłótni z ukochaną osobą, gdy męczy nas hałas za ścianą, albo gdy stoimy w korku. Starannie dobrane cytaty z nauk Epikteta, Seneki czy Marka Aureliusza nie tylko przynoszą ukojenie naszym nerwom, ale dają nam filozoficzny wgląd w naturę rzeczywistości, który wyniesie nasz umysł ponad neurozę codziennego życia.

[opis wydawcy]

almos | 2017-09-03
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Wstęp do filozofii stoickiej będący jednocześnie poradnikiem jak ją stosować w codziennym życiu. Na praktycznych przykładach autor pokazuje jak postawa stoicka może nam pomóc w trudnych, irytujących, nerwowych sytuacjach. Największą wartością książki są liczne i wciąż aktualne cytaty starożytnych mędrców: Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza. Bardzo inspirująca lektura.

Ta lektura jest pierwszym moim spotkaniem ze stoicyzmem. Autor postawił przed sobą dwa cele, po pierwsze wprowadzenie do filozofii stoicyzmu, tak ważnej w starożytności, obecnie mało popularnej, a szkoda. Po drugie książka jest poradnikiem pokazujący jak stosować stoicyzm w trudnych sytuacjach, które nas spotykają, a które z reguły wywołują u nas irytację czy gniew. Czerpie Fabjański obficie z pism starożytnych stoików: Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza, ale też z nauk mistrzów buddyzmu oraz z Schopenhauera i Nietzschego. Może te cytaty, świetnie dobrane i skomentowane, są największą wartością książki.

Pierwsza...

Iza Wu | 2011-03-15
Przeczytana: styczeń 2011

Może nie jest to książka do przeczytania "jednym tchem", raczej bardziej wybiórczo, warto też zatrzymać się co jakiś czas i zastanowić. Jestem, czy też może byłam osobą dosyć nerwową, a dzięki niej nauczyłam się w stresowych sytuacjach zwolnić, zastanowić i przyjrzeć wszystkiemu z boku. Bardzo przydatna lektura.

Krzysiek | 2015-07-02

Dziwna książka. Najpierw mnie rozzłościła, bo krótkie rozdziały, przypisane do konkretnych sytuacji. Jakby z cyklu poradników "dla opornych", wydawało mi się to lekko infantylne. Po przeczytaniu całość okazuje się być świetnie skomponowaną, przystępną lekcją filozofii. Polecam :-)

Bartek | 2013-09-20
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Dużo mądrych treści w krótkiej formie. Dobry początek na rozpoczęcie przygody ze stoicyzmem.

pawelru | 2013-04-14
Przeczytana: grudzień 2010

Jedna z moich uwielbionych książek)) Jak oswajać trudne sytuacje)) filozofija w praktyce

Zbyszek | 2017-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Świetny pomysł skonfrontować ważniejsze myśli filozofii stoickiej z codziennymi sytuacjami. Pomaga odnaleźć się w trudnych sytuacjach, nabrać dystansu i właściwego spojrzenia.

Wiedzma60 | 2011-06-28
Przeczytana: 18 lipca 2011