Stoicyzm uliczny. Jak oswajać trudne sytuacje

Wydawnictwo: Czarna Owca
9788375541953
filozofia, moralność, medytacja
poradniki
Pistacia

To książka dla tych, którzy myślą, że medytacja polega na siedzeniu bez ruchu, a moralność nie istnieje bez religii. Dowiedzą się, jak bardzo się mylą. Czy filozofia Marka Aureliusza lub Seneki może uspokoić skołatane w korku ulicznym nerwy, przynieść ukojenie u dentysty albo pomóc zachować równowagę podczas sprzeczki z ukochanym? Oczywiście! Właśnie o tym jest ta książka. Marcin Fabjański pokazuje, jak na co dzień stosować stoickie techniki mentalne. Starannie dobrane cytaty stoików, kontemplacje i eksperymenty myślowe dają wgląd w naturę rzeczywistości, który wyniesie nasz umysł ponad neurozę codziennego życia.

"Chwała i wdzięczność Autorowi za trud włożony w wydobycie mądrości, odwagi i poczucia humoru stoików z gąszczu stereotypów i fałszywych przeświadczeń, w który zostali uplątani przez nasze post-antyczne filozofowanie, religijność i mentalność. Dzięki temu mądremu i pogodnemu wykładowi możemy dowiedzieć się, w jaki sposób posługiwać się rozumem, aby zamiast być źródłem naszych nerwic, lęków, paranoi i agresji, stawał się narzędziem wyzwolenia. Świetna, uzdrawiająca lektura dla wszystkich poszukujących prawdy i wolności."

Wojciech Eichelberger

źródło opisu: materiały wydawnictwa

almos | 2017-09-03
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Wstęp do filozofii stoickiej będący jednocześnie poradnikiem jak ją stosować w codziennym życiu. Na praktycznych przykładach autor pokazuje jak postawa stoicka może nam pomóc w trudnych, irytujących, nerwowych sytuacjach. Największą wartością książki są liczne i wciąż aktualne cytaty starożytnych mędrców: Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza. Bardzo inspirująca lektura.

Ta lektura jest pierwszym moim spotkaniem ze stoicyzmem. Autor postawił przed sobą dwa cele, po pierwsze wprowadzenie do filozofii stoicyzmu, tak ważnej w starożytności, obecnie mało popularnej, a szkoda. Po drugie książka jest poradnikiem pokazujący jak stosować stoicyzm w trudnych sytuacjach, które nas spotykają, a które z reguły wywołują u nas irytację czy gniew. Czerpie Fabjański obficie z pism starożytnych stoików: Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza, ale też z nauk mistrzów buddyzmu oraz z Schopenhauera i Nietzschego. Może te cytaty, świetnie dobrane i skomentowane, są największą wartością książki.

Pierwsza...

Cafecitta | 2011-03-15
Przeczytana: styczeń 2011

Może nie jest to książka do przeczytania "jednym tchem", raczej bardziej wybiórczo, warto też zatrzymać się co jakiś czas i zastanowić. Jestem, czy też może byłam osobą dosyć nerwową, a dzięki niej nauczyłam się w stresowych sytuacjach zwolnić, zastanowić i przyjrzeć wszystkiemu z boku. Bardzo przydatna lektura.

mts | 2019-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Ocena jest kompromisem między zawartością merytoryczną (stoicyzmem i jego zastosowaniem we współczesnym, codziennym życiu) a sposobem napisania książki.

Jestem wielkim fanem filozofii stoickiej i zgadzam się z autorem, że jest ona świetnym drogowskazem we współczesnym świecie. Stoicyzm to pewnego rodzaju "oprogramowanie", które wgrane w nasze schematy myślowe ułatwia oswajanie codziennych, mniej i bardziej trudnych sytuacji.

Nie podoba mi się jednak sposób pisania o stoicyzmie przez autora. Jest on powierzchowny, a krótkie rozdziały sprawiają wrażenie niedokończonych. O wiele lepszym stoickim przewodnikiem po świecie - też polskiego autora - jest "Sztuka życia wg stoików".

Krzysiek | 2015-07-02

Dziwna książka. Najpierw mnie rozzłościła, bo krótkie rozdziały, przypisane do konkretnych sytuacji. Jakby z cyklu poradników "dla opornych", wydawało mi się to lekko infantylne. Po przeczytaniu całość okazuje się być świetnie skomponowaną, przystępną lekcją filozofii. Polecam :-)

Bartek | 2013-09-20
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Dużo mądrych treści w krótkiej formie. Dobry początek na rozpoczęcie przygody ze stoicyzmem.

pawelru | 2013-04-14
Przeczytana: grudzień 2010

Jedna z moich uwielbionych książek)) Jak oswajać trudne sytuacje)) filozofija w praktyce

Zbyszek | 2017-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Świetny pomysł skonfrontować ważniejsze myśli filozofii stoickiej z codziennymi sytuacjami. Pomaga odnaleźć się w trudnych sytuacjach, nabrać dystansu i właściwego spojrzenia.

Wiedzma60 | 2011-06-28
Przeczytana: 18 lipca 2011