Wielka księga savoir-vivre'u

83-89314-15-0
savoir-vivre
poradniki
Olka

Poprawne formy towarzyskie są wciąż w modzie. Stanowią ważny klucz do zawodowego i prywatnego sukcesu. Przede wszystkim jednak umożliwiają harmonijne współżycie między ludźmi. Nowy podręcznik savoir-vivre'u uczy doskonałego zachowania się. W trzynastu obszernych rozdziałach zawarto ważne informacje i zasady dotyczące dobrego i stylowego zachowania się na co dzień, a także w sytuacjach szczególnych.

źródło opisu: http://merlin.pl

źródło okładki: http://www.kdc.pl

lacerta | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po tą książkę. "Wielka księga..." to raczej określenia na wyrost, ale znalazłam tu wiele ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Chociaż uważam też, że pewne zwyczaje obowiązujące w Polsce są inne od tych przedstawionych tutaj.
Niemniej warto się zapoznać z tym poradnikiem chociażby po to, żeby poczuć się trochę pewniej w niektórych sytuacjach.
Ponadto: ładna czcionka, estetycznie rozmieszony tekst i ładne rysunki tylko umilają czytelnikowi obcowanie z tą pozycją.

Loncia | 2014-02-28
Przeczytana: luty 2014

Na początku należy zaznaczyć, że wielkość to pojęcie względne. Ja na pewno nie nazwałabym tej "księgi" wielką. Po drugie - teoretycznie wszystko jest w porządku. Ale praktycznie rzecz ujmując, ta pozycja nie jest do końca dostosowana do polskich realiów. Może w Niemczech organizuje się "party z okazji osiedlin", na pogrzebie wystawia się księgę kondolencyjną, po to by później wysłać podziękowania za udział w pogrzebie, a ponadto posiada się całą serię garniturów i fraków, a w przypadku kobiet kolekcję długich wieczorowych sukien. Może. Ale to nie na polskie realia.

Nina | 2014-04-20

Bardzo dobra książka w łatwy i skuteczny sposób można przyswoić zasady dobrego wychowania :P

Panio | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

W mojej ocenie bardzo przeciętna pozycja. Świetnie się zaczyna, a dział o nakrywaniu, podawaniu do stołu i sztuce jedzenia są najmocniejsze w całej książce - zagadnienia te są szczegółowo i jasno opisane. Niestety im dalej tym gorzej - rozdział o modzie jest jednym wielkim nieporozumieniem naszpikowanym błędami. Natomiast wiele następnych rozdziałów jest niepełnych i niedopracowanych. Dużo wskazówek jest tak podstawowych, że tylko osobę, która nie była wychowywana w normalnym społeczeństwie mogłyby zaskoczyć. Spodziewałem się o wiele więcej po "wielkiej księdze..." jednak jest to przeciętniak. Dobrego podręcznika savoir vivre szukam dalej.

okularnica | 2011-08-23
Na półkach: Przeczytane, Wymienię, Posiadam

Wydaje mi się, że książka jest bardzo dobra w swoim gatunku. Zasady savoir-vivre'u opisane w jasny i przystępny sposób - tekst rozmieszczony przejrzyście, no i bardzo ładne wydanie (ilustracje, ważne informacje na marginesach, krótkie wstępy przed każdym nowym rozdziałem, twarda oprawa). Czasem można się nawet uśmiechnąć czytając książkę... :)

katarzynakk | 2016-10-20
Przeczytana: 2013 rok

Niektóre z zasad przedstawionych w książce są oczywiste, inne zupełnie nie przestrzegane a niektórych powinno uczyć się już od przedszkola. Ważne by ktoś po przeczytaniu tej księgi nie chodził i nie upominał całego świata tekstami w stylu "tak się nie powinno robić/mówić/zachowywać". Dobrze wiedzieć jak się powinno zachowywać w niektórych sytuacjach jednak wszystko w granicach rozsądku

| 2012-03-13

Najkrócej mówiąc to opis codziennych zachowań, które pozwalają na przyklejenie nam etykiety ludzi społecznie i kulturowo dostosowanych. Praktyczne rady na każdy temat: od sposobów nakrywania stołu i dobierania odpowiedniego stroju, w zależności od sytuacji, po rady dotyczące utrzymywania dobrych kontaktów towarzyskich z sąsiadami.

Amadeusz | 2012-11-03

Dużo drobnych, przydatnych porad.
Nie wyróżnia się niczym z pośród wielu takich na rynku.

nika-o2o6 | 2016-12-02
loniaa | 2016-11-30