Krew władzy

Wydawnictwo: Amber
Blood kin
978-83-241-2914-0
Ćma

Odwieczne mechanizmy narodzin dyktatury w alegorycznej powieści, która osiąga rangę mitu i szekspirowskiej tragedii Dyktatura rodzi się w duszach zwykłych ludzi: z ich podłości i pożądania, z ich zawiści i mściwości. To oni tworzą krew władzy! Która daje im i odbiera życie... Jego kuchmistrz, Jego portrecista, Jego fryzjer - niespodziewanie uwięzieni razem w dniu Jego obalenia. Kolejno...

Jego kuchmistrz, Jego portrecista, Jego fryzjer - niespodziewanie uwięzieni razem w dniu Jego obalenia. Kolejno zabierają głos w zimnej, beznamiętnej spowiedzi. Każdy opowiada, jak żył i służył Prezydentowi. Z historii ich podłości, pożądania, pychy, chorych ambicji, udawania, tchórzostwa i chęci zemsty układa się historia dyktatury. To oni ją tworzyli, oni i ich kobiety, które potem zabiorą głos. Opowiedzą o swoich żądzach, nienawiściach, kłamstwach, zdradach, dopełniając historii. Ale jest i ciąg dalszy. Komendant, który obalił Prezydenta, zajmuje Jego Pałac, układa się w Jego sypialni. By rządzić, potrzebuje jeszcze ich: kuchmistrza, portrecisty, fryzjera i ich kobiet. Bo to oni są krwią władzy.

Ta powieść odziera ze złudzeń i odbiera nadzieję. To porażająca proza, w której brzmią echa dzieł Coetzeego, Marqueza, a najbardziej Kapuścińskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2007

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

BlueCarmen | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 04 października 2017

Ceridwen Dovey w bezimiennym kręgu bohaterów osadzonych gdzieś na świecie (choć i na to dowodów nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że historia dzieje się na naszej kuli ziemskiej) postanowiła rozegrać spektakl przesiąknięty dążeniem do władzy. Te ludzkie zapędy do kierowania innymi ludźmi i przedmiotami ubrała w historię splecioną z losów kilku postaci. Na pozór to Prezydent jest najważniejszy, to on dzierży władzę, jednak z czasem do głosu dochodzą pragnienia i chęć narzucenia swej woli ze strony jego świty, portrecisty, kucharza i fryzjera.
Różnorodnych bohaterów łączy jedno - pragnienie wprowadzenia dyktatury, narzucenie swojej woli, często pokazane w bardzo zawoalowanej formie. Równocześnie Dovey gdzieś tam stara się nas zaszokować i tu przyznam, że nie do końca jej to wychodzi. Jest bardzo dużo opisów przemyśleń każdej z postaci, dialogi natomiast wychodzą racze średnio, szczególnie biorąc pod uwagę ich niewielki udział w całej książce. Zresztą sama objętość Krwi władzy...

mynameism | 2017-10-23
Przeczytana: 21 października 2017

Po prostu świetna - czasami zagadkowa, czasami niepokojąca, a czasami wręcz przerażająca. Wywołuje emocje.

Taką literaturę to ja rozumiem.

Mateusz | 2011-07-20

Moim zdaniem książka bardzo interesująca. Ukazuje w ciekawy sposób ludzkie słabości i pragnienia. Jeśli ktoś czytał " Cesarza " Ryszarda Kapuścińskiego, to ta książka z pewnością przypadnie mu do gustu.

croyna | 2011-09-11
Przeczytana: 09 września 2011

Gdy Jego Fryzjer opisywał mycie głowy swoim klientom, na mojej głowie włosy stawały dęba... z przyjemności. Polecam ;)

Dagmara | 2012-11-25
Przeczytana: wrzesień 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka intrygująca, ciekawa, aczkolwiek pod koniec dość nudna.
Mimo iż rozdziały są pisane z perspektyw kilkorga ludzi, zbytnio się od siebie nie różnią. Każdy - czy to kobieta spodziewająca się dziecka, młody malarz, czy stary fryzjer- mówią bardzo podobnie, co jest praktycznie niemożliwe.

| 2012-03-03

Zachęcony niską ceną po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu że promocja jest tylko dlatego, że produkt nie schodzi z półki. Książka jest słaba, nie przypadła mi do gustu, pisana na siłę. Ma dobre momenty ale jest ich tyle co prawdy w telewizji - prawie wcale.

Wiwi | 2013-08-01

Opowieść o władzy, dyktaturze, ale także jest ona uosobieniem ludzkiej nienawiści. Opowiedziana z perspektywy kilkorga ludzi, odkrywa przed nami fascynacje władzą, chęcią żądzy. Odpowiedź na to jak szybko rozwija się dyktatura w ludzkich umysłach.

mariabns | 2017-08-11
Vinga | 2016-11-27