Requiem dla Nirvany

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Never Mind Nirvana
nirvana
Mamba

Pete Tyler jest typowym przedstawicielem generacji X. Ma trzydzieści sześć lat, pracuje jako prawnik, a przed laty należał do grunge'owej kapeli alternatywnej sceny muzycznej w Seattle. Wiedzie niefrasobliwy żywot singla, wieczory spędza w klubach i umawia się z dziewczynami, których starsze siostry były fankami jego zespołu. Pete wie, że znajduje się na rozdrożu - z jednej strony jest niedojrzały, a z drugiej chce wieść ustabilizowane życie. Czas wreszcie dokonać wyboru...

"Tak jak Nick Hornby [w zwanej kultową "Wierności w stereo"], Lindquist uświadamia nam, jak łatwo i niepostrzeżenie muzyka może wpływać na powszednie życie, wzbogacając je na każdej płaszyźnie." [The New York Times Book Review]

"Requiem dla Nirvany" to powieść ukazująca od wewnątrz rytm i obraz późniejszych lat dziewięćdziesiątych w Seattle." [Peter Buck]

źródło opisu: okładka

źródło okładki: 3telnia.pl

Rossellinique | 2015-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Niestety, ale książka w ogóle się mi nie spodobała. Teraz już wiem, że coś tego typu muszę unikać. Fragmenty (niestety dosyć częste) gdzie zespoły były wymieniane ciągiem były przeze mnie pomijane. Zresztą cała książka jest chaotycznie napisana. Jak gdyby Mark usiadł, napisał i tak to zostawił i tyle. Zero jakiegoś uporządkowania..
Pomysł ogólnie dobry. Sama historia głównego bohatera jakby ją tak wyciągnąć z tego czegoś jest naprawdę w porządku.
Zastanawiam się jedynie do jakiego stopnia jest to fikcja literacka, a bardziej czy możliwe jest by któreś z tych zdarzeń miały miejsce, lub podobne im..ale pewnie jutro przestanie mnie to nurtować wiec ..nieistotne.

Polecam jedynie totalnym miłośnikom muzyki oraz zespołów i to takim zapaleńcom, dla innych książka będzie irytująca i nudna.

Nina | 2011-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Nawet nie wiem co o tej książce napisać.
Niby jest o czymś i przekazuje istotną rzecz: samotność nie jest dobra, bo każdy się kiedyś zestarzeje i wtedy panienki do łóżka już nie wystarczą (a nawet do niego nie wejdą). Jednak ostatecznie ten morał nie dochodzi do głosu.

Główny bohater to po prostu wykształcony, ale płytki facet. W pewnym momencie poraża go nienawiść innych ludzi, ale jedno ze złych spojrzeń nie wywarło na nim wrażenia, bo...jego właścicielka nie była nawet ładna...

Co z tego, że książka próbuje opowiadać i potrzebie ustatkowania się, skoro ostatecznie niczego czytelnikowi nie daje?

Ostatecznie odniosłam wrażenie, że autor po prostu popisuje się znajomością zespołów. Przy okazji dla osób, które nie interesują się miejscowym rock'iem w Seattle opisy mogą być męczące (ja nawet nie czytałam wszystkich nazw zespołów wymienianych jednym ciągiem przez pół strony).

Nie dałam jednej gwiazdki, bo jednak ta książka ma w sobie coś, co przyciąga do jej czytania. Jednak na...

cZŁOwiek | 2012-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2012

"Dzisiejszy wieczór ma zamiar dla odmiany spędzić w domu i poczytać. Podoba mu się pomysł, by położyć się w czystej pościeli przed północą, obudzić się bez kaca, ze świadomością, że włosy łonowe są jego własnymi. Jednak po kilku minutach zaczyna się niecierpliwić (...) Porzuca pana Forda i wybiera towarzystwo Jacka Danielsa (...) O dziewiątej trzydzieści jest przy trzeciej szklance Jacka Danielsa i pierwszej płycie Pearl Jam. Słuchając BLACK, zaczyna odczuwać nostalgię i samotność, czyli to, czego właśnie chciał uniknąć.".......

Nie bądźcie dla niego zbyt surowi....

Astrid | 2015-01-04
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Książka nie zachwyca, raczej uchodzi, są setki znacznie lepszych i gorszych. Dla mnie strasznie irytująca była ilość wymienianych zespołów i utworów, czasami pół strony to kolejność utworów na playliście która właśnie leci w lokalu w jakim znajduję się bohater.

psycholullaby | 2011-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Gdyby tylko książka była napisana, jak większość w czasie przeszłym a nie teraźniejszym!

Emil Mądry | 2015-11-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane