Adopcja i przywiązanie. Praktyczny poradnik dla rodziców

Tłumaczenie: Marta Lipińska
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
978-83-7489-120-2
mantra

Książka podpowiada, jak nawiązać bliższe więzi, wypracować szacunek, współpracę, zaufanie i troskę między członkami rodziny adopcyjnej. Jej wielką zaletą są też opisy różnych przypadków, z jakimi zetknęła się w swojej pracy terapeutycznej autorka. Pomagają one w zrozumieniu zachowania dzieci i uwrażliwiają rodziców na ewentualne dalsze zaburzenia w okresie młodzieńczym. Potrzebom emocjonalnym i poziomom rozwoju przypisane są strategie, jakie rodzice powinni stosować, aby wzmocnić poczucie szczęścia dziecka i jego zdrowie psychiczne. Rodzice otrzymują wiele szczegółowych informacji na temat rozwoju dzieci, zwłaszcza tych, które rozwijają się nieharmonijnie. Książka pokazuje, jak stworzyć takie środowisko, które z każdego członka rodziny wydobędzie to, co najlepsze.

Terapeutka więzi Deborah Gray przedstawia wiele teorii i wyników badań. Delikatnie zachęca, uwrażliwia, wspiera i uspokaja przerażonych rodziców adopcyjnych, jednocześnie dostarcza praktycznych narzędzi rodzinom oraz pracującym z nimi osobom. Wszystko objaśnia za pomocą anegdot i przykładów, by pokazać, jak sugerowane techniki mogą wywoływać pozytywną zmianę.

mantra | 2011-05-03
Przeczytana: 03 maja 2011

Solidnie napisana książka. Autorem jest praktyk - specjalista pracująca z dziećmi adoptowanymi. W moim odczuciu przedstawia wiele rozwojowych zagadnień o których powinien wiedzieć każdy rodzic. Nieoceniona przy przygotowaniu do adopcji dziecka i do zrozumieniu tego, co przeszło.

Jeżeli postrzegasz adopcję tylko jako "ratowanie dzieci przed domem dziecka" przeczytaj tę książkę. Zrozumiesz skąd biorą się opowieści o tych "strasznych dzieciakach" i dlaczego takie historie w ogóle mają miejsce.

Obowiązkowa lektura dla każdego rodzica adopcyjnego i osoby zainteresowanej tematem.

martak | 2016-07-11
Przeczytana: 2015 rok