Opowieści terapeutyczne o niepłodności

Wydawnictwo: Feeria
niepłodność

Książka, którą kieruje przede wszystkim do ludzi walczących co miesiąc, czasami przez wiele lat o upragnione dziecko, jest plonem mojej wieloletniej pracy z osobami dotkniętymi niepłodnością. W bloku mieszkalnym, liczącym piędziesiąt mieszkań mniej więcej w dziesięciu ludzie rozpaczają, bo nie mogą doczekać się własnego dziecka. Widziałam tę rozpacz i pojawiające sie co miesiąc nadzieję i żałobę.

Niepłodność nie jest karą, tylko chorobą i jak każda choroba ma swoje rozliczne przyczyny. W swojej książce postaram się przybliżyć psychiczne powody niepłodności. Najczęściej współistnieją one z przyczynami fizjologicznymi, a połączenie ich obu, moim zdaniem, powoduje, iż leczenie staje się znacznie dłuższe i trudniejsze.
Bogda Pawelec napisała dziesięć opowieści terapeutycznych, w których opisuje historie zmagań swoich Pacjentek z dotarciem do swego prawdziwego Ja. Miejscem spotkań jest zawsze gabinet psychoterapeuty, jednak prawdziwa akcja rozgrywa się w świadomości kobiety. Autorka pozwala nam śledzić proces odkrywania własnej tożsamości przez jej Pacjentki w stylu przypominającym dobry kryminał, a co więcej, nie pozbawionym lekkości i humoru. Mnie – lekarzowi – pokazała, jak niewiele wiemy o naszych pacjentkach i jak często jednostronne jest nasze podejście.

Książkę tę można polecić wszystkim, którzy profesjonalnie zajmują się leczeniem niepłodności. Ale sięgną po nią też pary, dotknięte niezamierzonym brakiem dzieci. Być może ludzie ci odkryją, że nie są sami ze swoim cierpieniem, a wtedy opowieści te staną się i dla nich terapeutyczne.

dr n. med. Wojciech Pabian, ginekolog-położnik
Jest to książka o tym, jak czekać na upragnione dziecko, nie tracąc szansy na jego przyjście. Inaczej mówiąc, jak nie czekać, aż wydarzy się cud, ale wykorzystać ten trudny okres na pełną mobilizację.

Na nic zdadzą się medyczne zabiegi, jeśli nasze ciało i nasz umysł protestują. Warto pozwolić sobie pomóc i nie dopuścić to tego, by minął nasz czas.

Barbara Szczerba
wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji “Nasz Bocian”
mama Nadii i Wierki

źródło opisu: www.wydawnictwofeeria.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofeeria.pl

bocian-fajtłapa | 2013-04-16
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

"Nie wolno się bać. Strach zabija duszę." Taki cytat usłyszałam niedawno w teatrze na jednym ze spektakli, który hołdował między innymi takim wartościom jak rodzina, relacjom rodzice - dziecko, mąż - żona itp. Niepłodność często wiąże się z uczuciem strachu, który niejednokrotnie zabija w nas to co najcenniejsze. Chowamy się do swojej muszli i udajemy że wszystko jest w porządku. Aby muszla nie stała się naszym więzieniem warto zajrzeć w głąb siebie i poukładać pewne sprawy, tak jak przeczytane książki na tym portalu. "Opowieści terapeutyczne..." to zbiór historii osób zmagających się z problemem niepłodności, które podjęły się leczenia tej choroby za pomocą psychoterapii. Przyglądanie się tym ludzkim historiom skłania czytelnika (zwłaszcza tego, którego niepłodność dotyczy) do refleksji i analizy własnej sytuacji życiowej, także tej, która pozornie jest już dawno za nami. Polecam książkę gorąco i każdym zmagającym się z problemem niepłodności życzę powodzenia.

asikp_1 | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Bardzo fajna książka ukazująca różne rodzaje macierzyństwa. Jest to pozycja ku pokrzepieniu serc.
Chętni jednak musza uzbroić się w chusteczki.

Anna Radomska-Gacki | 2016-02-29
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane

Książka z pewnością dla ludzi, którzy zetknęli się z tym problemem - może w domu, może w pracy, może u rodziny czy wśród przyjaciół. Sądzę, iż najbardziej trafi do ludzi, którzy sami z niepłodnością się ścierają. Trudny temat, ugryziony w sposób przystępny, czytelny, dodatkowo dający do myślenia. Opowiadania są krótkie, jak najbardziej życiowe. Jestem przekonana, że ludziom w potrzebie - pomoże. I chyba o to chodziło.

Endemonidia | 2014-03-30
Przeczytana: 07 lutego 2014

Wciągające opowiadania przedstawiające różnorodne problemy psychologiczne, jakie mogą być przyczyną niepłodności i towarzyszyć staraniom o upragnione dziecko. Historie obrazujące zaskakującą siłę wpływu kobiecej psychiki na jej organizm.

CzytaczPospolity | 2016-10-02
Przeczytana: kwiecień 2016