Opowieści terapeutyczne o niepłodności

Okładka książki Opowieści terapeutyczne o niepłodności Bogda Pawelec
Okładka książki Opowieści terapeutyczne o niepłodności
Bogda Pawelec Wydawnictwo: Feeria nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Feeria
niepłodność

Książka która ukazuje jak niesprawiedliwy jest świat. Jak nasze otoczenie, zwłaszcza rodzina ma na nas wpływ od pierwszych chwil życia. Nie wszyscy mamy równy start. Często negatywne doświadczenia z dzieciństwa blokują nas przed spełnieniem marzeń czy czerpaniem radości z życia. Często też toksyczni ludzie są przeszkodą w osiągnięciu spełnienia. I choć książka skupia się na problemach niepłodności, to jest uniwersalna o czym świadczą opisane przez psychoterapeutkę historie kilku kobiet.
Historie które pokazują że życie nie rozpieszcza, że dorośli są niedoskonali, że popełniają błędy. Lecz konsekwencje tych błędów często ponoszą dzieci. Noszą w sobie ranę która podrażniona uruchamia mechanizmy broniące przed jej otwarciem. Pani Bogda opisuje te mechanizmy z psychologicznego punktu widzenia, uświadamia jak z nimi postępować. Pomaga wielu parom w pokonaniu tych przeszkód. Warto poczytać o psychologii człowieka, o mechanizmach naszego umysłu. Ta książka jest dobrym początkiem w zrozumieniu problemów zdrowia psychicznego.

Niepłodność jest chorobą. Mijają miesiące, lata a para bezskutecznie stara się o dziecko. W tym czasie przechodzi kolejne badania, przyjmuje kolejne leki, poddaje się różnym zabiegom. Wszystko to odbija się na psychice człowieka.

Czy wiecie, że u niektórych kobiet już po 2 latach bezowocnych starań mogą pojawić się objawy depresji. Natomiast stres jaki wywołuje niepłodność wpływa na podwyższenie prolaktyny, co utrudnia poczęcie dziecka.

Czasem warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychologa.

Tym, którzy zmagają się z niepłodnością. Tym, którzy może rozważają czy z pomocy specjalisty nie skorzystać polecam lekturę “Opowieści terapeutycznych o niepłodności” autorstwa Bogdy Pawelec.

Autorka jest psychologiem klinicznym, a także jedną z nielicznych osób w Polsce, które specjalizują się w pomocy psychologicznej w niepłodności.

Ja książkę przeczytałam w trakcie jednego wieczoru już kilkanaście miesięcy temu. Opowieści skłoniły mnie do refleksji nad tym, jak wiele zależy od naszego umysłu. Wracając myślami do ostatnich lat, podejmowanych prób leczenia zastanawiałam się nad tym, czy powodem niektórych niepowodzeń nie było także to, że ani ciało, ani umysł nie były gotowe. Organizm protestował wiele razy, nie reagując na leki. Jak wiele musiało “siedzieć” wtedy w mojej głowie? Na pewno były to różnego rodzaju obawy, a może także poczucie, że nie do końca robię to, co bym chciała. I choć może sama przed sobą, przed innymi bałam się do tego przyznać to mój organizm dawał mi jasne sygnały.

Opowieści skłoniły mnie do przemyśleń i na długo jeszcze pozostaną w mojej pamięci. Mogę powiedzieć, że poniekąd wpłynęły na moje dalsze decyzje.

Książka z pewnością dla ludzi, którzy zetknęli się z tym problemem - może w domu, może w pracy, może u rodziny czy wśród przyjaciół. Sądzę, iż najbardziej trafi do ludzi, którzy sami z niepłodnością się ścierają. Trudny temat, ugryziony w sposób przystępny, czytelny, dodatkowo dający do myślenia. Opowiadania są krótkie, jak najbardziej życiowe. Jestem przekonana, że ludziom w potrzebie - pomoże. I chyba o to chodziło.

Wciągające opowiadania przedstawiające różnorodne problemy psychologiczne, jakie mogą być przyczyną niepłodności i towarzyszyć staraniom o upragnione dziecko. Historie obrazujące zaskakującą siłę wpływu kobiecej psychiki na jej organizm.

"Nie wolno się bać. Strach zabija duszę." Taki cytat usłyszałam niedawno w teatrze na jednym ze spektakli, który hołdował między innymi takim wartościom jak rodzina, relacjom rodzice - dziecko, mąż - żona itp. Niepłodność często wiąże się z uczuciem strachu, który niejednokrotnie zabija w nas to co najcenniejsze. Chowamy się do swojej muszli i udajemy że wszystko jest w porządku. Aby muszla nie stała się naszym więzieniem warto zajrzeć w głąb siebie i poukładać pewne sprawy, tak jak przeczytane książki na tym portalu. "Opowieści terapeutyczne..." to zbiór historii osób zmagających się z problemem niepłodności, które podjęły się leczenia tej choroby za pomocą psychoterapii. Przyglądanie się tym ludzkim historiom skłania czytelnika (zwłaszcza tego, którego niepłodność dotyczy) do refleksji i analizy własnej sytuacji życiowej, także tej, która pozornie jest już dawno za nami. Polecam książkę gorąco i każdym zmagającym się z problemem niepłodności życzę powodzenia.

Bardzo fajna książka ukazująca różne rodzaje macierzyństwa. Jest to pozycja ku pokrzepieniu serc.
Chętni jednak musza uzbroić się w chusteczki.

Chętni jednak musza uzbroić się w chusteczki.

Ciekawie napisana, czyta sie jak powiesc. W kazdej historii mozna znalezc cos osobistego dla siebie, ksiazka porusza bardzo uniwersalne tematy, pobudzila mnie do refleksji nad soba choc problem nieplodnosci mnie nie dotyczy. Polecam

• Psychologia
  • Psychologiczne
  • Psychoedukacja
  • Przeczytane dawno temu
  • Psychologia, seksuologia, życie

Dodaj cytat z książki Opowieści terapeutyczne o niepłodności