A mind apart: understanding children with autism and Asperger syndrome
978-83-240-0787-5
psychologia, autyzm
Magdalena

Uwięziony umysł to zbiór opowieści o ludziach (dzieciach i dorosłych) z autyzmem i syndromem Aspergera. Każdy rozdział (nazwany imieniem pacjenta) to osobna historia, pokazująca, jak niesłychanie są zróżnicowane zaburzenia autystyczne. Szatmari opowiada o swych pacjentach nie od strony psychopatologii, nienormalności, ale raczej stara się pokazać niezwykły, indywidualny świat chorego i wskazać drogę do jego zrozumienia. Uwięziony umysł przypomina książki Olivera Sacksa, wciąga i fascynuje czytelników zainteresowanych tajemnicami ludzkiego umysłu. Z pewnością spodoba się fanom filmu Piękny umysł.

Przeczytałam już kilka książek na temat autyzmu, ale wszystkie były powieściami obyczajowymi. Książka „Uwięziony umysł” zainteresowała mnie, ponieważ jest pozycją naukową, napisaną przez lekarza, opisującego przypadki swoich pacjentów. Człowiek, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się tematyką autyzmu, w swoich historiach przybliża nam światy, w których ci ludzie funkcjonują oraz problemy z jakimi się zmagają. Przedstawia nam wielką miłość i determinację rodziców, którzy również są zagubieni i szukają najlepszych dróg dotarcia do dziecka oraz odpowiedzi „dlaczego on\ona?” W książce nie znajdziemy konkretnych przyczyn występowania autyzmu, choć pojawia się kilka hipotez. Polecam ją dla osób zainteresowanych temat autyzmu. Bardzo poruszające historie np. trojaczków z autyzmem albo rumuńskiej, adoptowanej dziewczynki.

Edyta | 2011-08-12
Przeczytana: 05 lipca 2011

Autor przedstawił studium przypadków, dzięki czemu ułatwił czytelnikowi wniknięcie w umysły 'bohaterów'. Warto przeczytać, gdy chce się wdrożyć w tematykę autyzmu. Lub po prostu zrozumieć czym tak naprawdę jest autyzm.

Beata | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Mi książka bardzo się podobała rzetelnie i ciekawie przedstawiona problematyka autyzmu.

Agnieszka | 2018-06-12
qwerty | 2018-01-26