Kurtyzany

Tłumaczenie: Barbara Przybyłowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zakazane biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Courtesans
83-241-1613-3
kurtyzany, biografie,
alex2586

Mężczyźni tracili dla nich głowy i majątki. Słynęły z urody, bogactwa i skandalicznych związków gorszących opinię publiczną. Były królowymi mody, wirtuozkami konwersacji, koneserkami muzyki, mistrzyniami politycznej intrygi oraz, oczywiście, nieodpartymi kusicielkami emanującymi zmysłowym erotyzmem. Urzekające i wpływowe, piękne i pożądane budziły zazdrość i ciekawość, były przedmiotem potępienia i powszechnej fascynacji.

Oto pięć najsłynniejszych angielskich kurtyzan XVIII, XIX i XX wieku.

Sophia Baddeley, Elizabeth Armistead, Harriette Wilson, Cora Pearl i Catherine Walters stały się jednymi z najpotężniejszych, najbardziej niezależnych i najzamożniejszych kobiet swej epoki. Barwne biografie odkrywają tajniki ich życia, przenosząc nas w poprzednie stulecia. Świetnie udokumentowane, zilustrowane pamiętnikami i korespondencją fakty nabierają rumieńców życia w książce, która zagląda pod podszewkę historii, a jednocześnie porywa jak znakomita powieść, zachwyca bogactwem anegdot, ciekawostek obyczajowych i plastycznych opisów oddających rys epoki.

"Kurtyzany" ukazują fascynujący świat, czy raczej półświatek, grzesznego życia stanowiący w wieku XVIII, XIX i jeszcze w XX nieodłączny margines wielkiego świata i malują portrety wyjątkowych kobiet, wybitnych osobowości swych czasów.

Kasia | 2014-03-31
Przeczytana: 30 marca 2014

Bardzo ciekawa książka dla wszystkich, którzy lubią biografie. Historia XVIII i XIX wiecznej Anglii. Informacje podane w świetny sposób, chociaż na jeden raz nie da się tego "połknąć". Może to i dobrze, bo człowiek dłużej delektuje się tak dobrą książką. Ponadto temat dość rzadko poruszany, tym bardziej jest czymś wartościowym. Historie kilku kobiet uprawiających ten sam zawód, a tak bardzo różniących się między sobą. Naprawdę polecam... warto !!!

Lukrecja | 2014-03-07
Przeczytana: 07 marca 2014

Bardzo interesująca pozycja dla osób interesujących się społeczeństwem i obyczajowością minionych epok. Udowadnia tezę, że kurtyzany były dumne z tego jak żyją, posiadały nie tylko bogactwo lecz i wysoki poziom kultury osobistej, by dotrzymać kroku mężczyznom, którzy pragnęli nie tylko pięknego ciała, ale i błyskotliwego umysłu. Zawód kurtyzany był więc niejednoznaczny, to one wybierały sobie partnerów, zaznaczając w ten sposób swą swobodę i niezależność.

Zapiskispodpoduszki | 2013-09-11
Przeczytana: 2012 rok

Książka Hickman to interesujący przegląd angielskiego społeczeństwa XVIII i XIX wieku oraz stylu życia demi-monde. To historia walki o niezależność, o kontrolę nad własnym losem, swobody seksualnej. To historia kobiet zepchniętych na bok, zmuszonych do życia w granicach przyzwoitego społeczeństwa i zasadniczo karanych za swoje "nienaturalne" pragnienia.

"Fascynujące i potępione kobiety na tle życia wyższych sfer.

Mężczyźni tracili dla nich głowy i majątki. Słynęły z urody, bogactwa i skandalicznych związków gorszących opinię publiczną. Były królowymi mody, wirtuozkami konwersacji, koneserkami muzyki, mistrzyniami politycznej intrygi oraz, oczywiście, nieodpartymi kusicielkami, emanującymi zmysłowym erotyzmem. Urzekające i wpływowe, piękne i pożądane budziły zazdrość i ciekawość, były przedmiotem potępienia i powszechnej fascynacji.

Oto pięć najsłynniejszych angielskich kurtyzan XVIII, XIX i XX wieku. Sophia Baddeley, Elizabeth Armistead, Harriette Wilson, Cora Pearl...

kotek | 2014-10-12
Przeczytana: 12 października 2014

Książka jest ciekawym przedstawieniem angielskiej arystokracji okresu regencji i epoki wiktoriańskiej. Polecam wszystkim interesującym się społeczeństwem minionych epok. Już pierwsze strony odkrywają jak niewiele ludzie zmienili się pod pewnymi względami przez te 2 stulecia.
Te 5 kobiet to historia walki o niezależność i kontrole nad własnym życiem. Udało im się to mimo iż poniosły pewne wyrzeczenia . W dniach największej swej popularności nie tylko miały u stóp wielu mężczyzn także kobiety choć po cichu i nieformalnie je podziwiały. To one dyktowały modę, przyjaźniły się z artystami, były swego rodzaju celebrytkami swoich czasów.
Jedyną wadą książki jest brak zdjęć czy też portretów jaj bohaterek

Alianne | 2014-03-04
Przeczytana: 04 marca 2014

Ta książka to jeszcze jeden dowód na to, że nie powinno się wypożyczać książek z biblioteki, ponieważ potem ma się kaca, że się ich nie ma na półkach.

"Kurtyzany" to jedna z ciekawszych książek, jakie ostatnio czytałam. Nie tylko ukazuje portrety naprawdę interesujących postaci, ale ani nie słodzi za bardzo, ani nie potępia. Wręcz przeciwnie - autorka wydaje się być zafascynowana niejaką podwójną moralnością nie tylko samych kurtyzan, ale też świata, w którym żyją. Okazuje się, że pruderia nie zawsze jest aż taka pruderyjna, za to rozwiązłe kobiety lekkich obyczajów są zaginionym ogniwem w ewolucji kobiecej wolności.

tifa | 2016-02-12
Przeczytana: 18 lutego 2016