rozwińzwiń

Kurtyzany

Okładka książki Kurtyzany Katie Hickman
Okładka książki Kurtyzany
Katie Hickman Wydawnictwo: Amber Seria: Zakazane Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Zakazane Biografie
Tytuł oryginału:
Courtesans
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
2004-05-25
Data 1. wyd. pol.:
2004-05-25
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8324116133
Tłumacz:
Barbara Przybyłowska
Tagi:
kurtyzany biografie
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
366
182

Na półkach: , , ,

Książka jest ciekawym przedstawieniem angielskiej arystokracji okresu regencji i epoki wiktoriańskiej. Polecam wszystkim interesującym się społeczeństwem minionych epok. Już pierwsze strony odkrywają jak niewiele ludzie zmienili się pod pewnymi względami przez te 2 stulecia.
Te 5 kobiet to historia walki o niezależność i kontrole nad własnym życiem. Udało im się to mimo iż poniosły pewne wyrzeczenia . W dniach największej swej popularności nie tylko miały u stóp wielu mężczyzn także kobiety choć po cichu i nieformalnie je podziwiały. To one dyktowały modę, przyjaźniły się z artystami, były swego rodzaju celebrytkami swoich czasów.
Jedyną wadą książki jest brak zdjęć czy też portretów jaj bohaterek

Książka jest ciekawym przedstawieniem angielskiej arystokracji okresu regencji i epoki wiktoriańskiej. Polecam wszystkim interesującym się społeczeństwem minionych epok. Już pierwsze strony odkrywają jak niewiele ludzie zmienili się pod pewnymi względami przez te 2 stulecia.
Te 5 kobiet to historia walki o niezależność i kontrole nad własnym życiem. Udało im się to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
751
138

Na półkach: , , , ,

Bardzo ciekawa książka dla wszystkich, którzy lubią biografie. Historia XVIII i XIX wiecznej Anglii. Informacje podane w świetny sposób, chociaż na jeden raz nie da się tego "połknąć". Może to i dobrze, bo człowiek dłużej delektuje się tak dobrą książką. Ponadto temat dość rzadko poruszany, tym bardziej jest czymś wartościowym. Historie kilku kobiet uprawiających ten sam zawód, a tak bardzo różniących się między sobą. Naprawdę polecam... warto !!!

Bardzo ciekawa książka dla wszystkich, którzy lubią biografie. Historia XVIII i XIX wiecznej Anglii. Informacje podane w świetny sposób, chociaż na jeden raz nie da się tego "połknąć". Może to i dobrze, bo człowiek dłużej delektuje się tak dobrą książką. Ponadto temat dość rzadko poruszany, tym bardziej jest czymś wartościowym. Historie kilku kobiet uprawiających ten sam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
284
41

Na półkach:

Bardzo interesująca pozycja dla osób interesujących się społeczeństwem i obyczajowością minionych epok. Udowadnia tezę, że kurtyzany były dumne z tego jak żyją, posiadały nie tylko bogactwo lecz i wysoki poziom kultury osobistej, by dotrzymać kroku mężczyznom, którzy pragnęli nie tylko pięknego ciała, ale i błyskotliwego umysłu. Zawód kurtyzany był więc niejednoznaczny, to one wybierały sobie partnerów, zaznaczając w ten sposób swą swobodę i niezależność.

Bardzo interesująca pozycja dla osób interesujących się społeczeństwem i obyczajowością minionych epok. Udowadnia tezę, że kurtyzany były dumne z tego jak żyją, posiadały nie tylko bogactwo lecz i wysoki poziom kultury osobistej, by dotrzymać kroku mężczyznom, którzy pragnęli nie tylko pięknego ciała, ale i błyskotliwego umysłu. Zawód kurtyzany był więc niejednoznaczny, to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
364
77

Na półkach: , , , , ,

Ta książka to jeszcze jeden dowód na to, że nie powinno się wypożyczać książek z biblioteki, ponieważ potem ma się kaca, że się ich nie ma na półkach.

"Kurtyzany" to jedna z ciekawszych książek, jakie ostatnio czytałam. Nie tylko ukazuje portrety naprawdę interesujących postaci, ale ani nie słodzi za bardzo, ani nie potępia. Wręcz przeciwnie - autorka wydaje się być zafascynowana niejaką podwójną moralnością nie tylko samych kurtyzan, ale też świata, w którym żyją. Okazuje się, że pruderia nie zawsze jest aż taka pruderyjna, za to rozwiązłe kobiety lekkich obyczajów są zaginionym ogniwem w ewolucji kobiecej wolności.

Ta książka to jeszcze jeden dowód na to, że nie powinno się wypożyczać książek z biblioteki, ponieważ potem ma się kaca, że się ich nie ma na półkach.

"Kurtyzany" to jedna z ciekawszych książek, jakie ostatnio czytałam. Nie tylko ukazuje portrety naprawdę interesujących postaci, ale ani nie słodzi za bardzo, ani nie potępia. Wręcz przeciwnie - autorka wydaje się być...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1430
86

Na półkach: ,

Książka Hickman to interesujący przegląd angielskiego społeczeństwa XVIII i XIX wieku oraz stylu życia demi-monde. To historia walki o niezależność, o kontrolę nad własnym losem, swobody seksualnej. To historia kobiet zepchniętych na bok, zmuszonych do życia w granicach przyzwoitego społeczeństwa i zasadniczo karanych za swoje "nienaturalne" pragnienia.

"Fascynujące i potępione kobiety na tle życia wyższych sfer.

Mężczyźni tracili dla nich głowy i majątki. Słynęły z urody, bogactwa i skandalicznych związków gorszących opinię publiczną. Były królowymi mody, wirtuozkami konwersacji, koneserkami muzyki, mistrzyniami politycznej intrygi oraz, oczywiście, nieodpartymi kusicielkami, emanującymi zmysłowym erotyzmem. Urzekające i wpływowe, piękne i pożądane budziły zazdrość i ciekawość, były przedmiotem potępienia i powszechnej fascynacji.

Oto pięć najsłynniejszych angielskich kurtyzan XVIII, XIX i XX wieku. Sophia Baddeley, Elizabeth Armistead, Harriette Wilson, Cora Pearl i Catherine Walters stały się jednymi z najpotężniejszych, najbardziej niezależnych i najzamożniejszych kobiet swej epoki. Barwne biografie odkrywają tajniki ich życia, przenosząc nas w dwa poprzednie stulecia. Świetnie udokumentowane – zilustrowane pamiętnikami i korespondencją – fakty nabierają rumieńców życia w książce, która zagląda pod podszewkę historii, a jednocześnie porywa jak znakomita powieść, zachwyca bogactwem anegdot, ciekawostek obyczajowych i plastycznych opisów oddających rys epoki. Kurtyzany ukazują fascynujący świat, czy raczej półświatek „grzesznego życia” stanowiący w wieku XVIII, XIX i jeszcze w XX nieodłączny margines „wielkiego świata”, i malują portrety wyjątkowych kobiet – wybitnych osobowości swych czasów".


Jak wynika z powyższego opisu wydawcy, książka M. Hickman skupia się na życiu pięciu konkretnych angielskich kurtyzan: Sophii Baddeley (1745-1786),Elizabeth Armistead (1750-1842),Harriette Wilson (1786-1845),Cory Pearl (1835-1886) i Catherine Walters (1839-1920) i obejmuje 150 lat rozkwitu świata kurtyzan w Anglii. W każdej z pięciu opowieści pisarka poświęca również trochę czasu innym znanym kurtyzanom opisywanego okresu, choć zawsze to w/w kurtyzany są głównymi postaciami.
Każda z bohaterek książki została kurtyzaną z innego powodu, lecz dla każdej z nich życie kurtyzany dało im niezależność, jakiej pragnęły i jakiej w XVIII i XIX wieku żadna szanująca się kobieta nie mogła mieć.

"Ten młody dżentelmen, jak sądzę, wprost mnie uwielbia, ale i tak nie zostanę jego żoną ani nie chcę być żoną żadnego mężczyzny, bo nigdy nie mogę się poddać władzy męża ani pozwolić mu, by mówił, że zachowywałam się nieroztropnie w życiu". (fragment z biografii Sophii Baddeley pióra jej przyjaciółki Elizy Steele)

"Całym moim majątkiem jest niezależność i nie znam innego szczęścia-, to właśnie wciąż wiąże mnie z życiem". (pamiętniki Cory Pearl)

"Nie będę służyła żadnemu mężczyźnie jako narzędzie rozkoszy". (pamiętniki Harriette Wilson)

Ciekawie było czytać o kobietach, które w trakcie dni swojej sławy, mimo życia w półświatku, potrafiły wpływać na postawy społeczne, równie mocno jak ustanowiony kodeks moralny. Dla mnie każda z tych kurtyzan była kobietą, która wyprzedzała swoje czasy.

Opisując barwne życie kurtyzan, pisarka analizuje również kulturę demi-monde, domenę kurtyzan i świat arystokracji oraz ich wzajemne przyciąganie się i odpychanie. W przedstawionym przez nią świecie egzystowali razem z kobietami podejrzanej konduity, mężczyźni (najczęściej żonaci) z kręgów arystokratycznych korzystający z usług kurtyzan, niejednokrotnie zakochujący się w nich, mężczyźni, którzy "brali pod swoją opiekę" którąś z ulubionych kurtyzan i ich żon, gardzące tymi "upadłymi kobietami", lecz równocześnie naśladujące te same kobiety w swych ubiorach i zwyczajach. Bardzo łatwo było z tego drugiego świata znaleźć się w tym drugim, lecz kobiety z półświatka bardzo rzadko przechodziły na drugą stronę. Z głównych bohaterek opisanych przez Hickman udało się to tylko Elizabeth Armistead i to tylko częściowo.
Hickman wykonała kawał dobrej roboty, wydostając na światło dzienne i przedstawiając czytelnikowi wiele tekstów źródłowych pochodzących bezpośrednio od przedstawionych kurtyzan i/lub od osób blisko z nimi związanych. Lecz ten, kto spodziewa się znaleźć w książce pikantne sceny, będzie zawiedziony.
Pisarka świetnie pokazała, że to, co dla nas kobiet XXI wieku jest oczywiste i bierzemy za pewnik, wtedy było uznawane za zuchwałe i odważne, a do tego złe. Dodatkowo to, co bywało męczące (mnogość suchych faktów) równocześnie jasno i wyraźnie pokazało jak dwa sprzeczne ze sobą światy przenikały się i splatały, jak kobiety, które żyły w cieniu normalnego życia, mocno wpływały na życie tych praworządnych i stroniących od grzechu obywateli, a szczególnie obywatelek :)

Teraz trochę o tym, co mi się niezbyt podobało :)
Hickman napisała książkę bogatą w fakty (pamiętniki, wspomnienia, listy),prawie cały czas miałam wrażenie, że czytam coś w stylu roczników kronikarskich. Data goni datę przez co czułam się, jakbym czytała podręcznik do historii. Brakowało mi troszkę, jakby to ująć, duszy w tej książce :)
Po za tym czasami autorka tworzyła zbyt wiele wątków naraz, co powodowało spore zamieszanie, które w połączeniu z mnóstwem przypisów sprawiało, że nie zawsze mogłam czytać tą książkę w sposób płynny.
Pojawiło się również sporo cytatów po francusku, których czytanie dla mnie, osoby niefrancuskojęzycznej, było męczące i trochę irytujące (nie pomógł fakt, że były one oczywiście przetłumaczone poniżej albo w przypisach).

Nie zmienia to jednak faktu, że dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy na temat tego, jakimi kobietami były XVIII- i XIX-wieczne kurtyzany angielskie, kim byli ludzie ubiegający się o ich względy, płacący bajońskie za ich towarzystwo i jak reagowało społeczeństwo tamtych czasów na kobiety "podejrzanej konduity".
Książka świetnie pokazuje, co znaczyło w owych czasach być niezależną kobietą i jaki był tego koszt.

Odniosłam wrażenie, czytając "Kurtyzany", że życie, jakie wybrały nie było dla nich tylko ucieczką od sztywnego gorsetu panujących reguł w owym czasie, było też ich sposobem na życie, ich pracą, biznesem. Większość z nich kierując swoją karierą często kalkulowała, która "inwestycja" przyniesie im najwięcej zysków (materialnych i towarzyskich). Wyciskały z tego życia jak najwięcej wykorzystując swoje 5 minut, choć i one bywały zmęczone swoim szalonym życiem.

„Choć miło być podziwianą i wielbioną - żaliła się Sophia pani Steele - straszliwie się nudzę, kiedy jestem pozbawiona sensownych rozmów, które czynią tak przyjemnym towarzystwo dżentelmenów; mam wciąż uszy pełne wyznań miłosnych i innych bredni, nie mogę już tego dłużej wysłuchiwać. Zapewniam cię, droga przyjaciółko, że czasem chciałabym zostać pustelnicą i żyć w jakiejś jaskini z dala od świata". (fragment z biografii Sophii Baddeley pióra jej przyjaciółki Elizy Steele)

Książka Hickman to interesujący przegląd angielskiego społeczeństwa XVIII i XIX wieku oraz stylu życia demi-monde. To historia walki o niezależność, o kontrolę nad własnym losem, swobody seksualnej. To historia kobiet zepchniętych na bok, zmuszonych do życia w granicach przyzwoitego społeczeństwa i zasadniczo karanych za swoje "nienaturalne" pragnienia.

"Fascynujące i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
174
69

Na półkach:


Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    155
  • Przeczytane
    48
  • Posiadam
    11
  • Biografie
    5
  • Chcę w prezencie
    3
  • historia
    2
  • Historia
    2
  • Historia taka, jak lubię :)
    1
  • 1g) Biografie/Autobiografie
    1
  • Seksuologia, seks, erotyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kurtyzany


Podobne książki

Przeczytaj także