Oswajanie śmiechem. Gustaw Holoubek we wspomnieniach kolegów

Wydawnictwo: Ampress
978-83-927022-4-5
Gustaw Holoubek

Naszym zamiarem nie było budowanie kolejnego pomnika Panu Gustawowi. On sam żachnąłby się na taki pomysł, bo nie znosił bałwochwalstwa, a swój zawód traktował jak każdy inny. Dlatego też w książce podjęliśmy próbę sportretowania prawdziwego życia teatru, które toczyło się nie na scenie lecz w kuluarach, a zwłaszcza w bufecie. W powietrzu tego bufetu unosiło się wiele zapachów, ale oprócz tych...

Dlatego też w książce podjęliśmy próbę sportretowania prawdziwego życia teatru, które toczyło się nie na scenie lecz w kuluarach, a zwłaszcza w bufecie. W powietrzu tego bufetu unosiło się wiele zapachów, ale oprócz tych pospolitych był też zapach sztuki. I dowcipów, anegdot dyrektora Holoubka. Holoubek uwielbiał anegdoty, bo wiedział, że mówią często więcej niż wielostronicowe zapisy, opisy i dysertacje.

Poprzez wspomnienia kolegów pana Gustawa przybliżamy wielkiego mistrza nie poprzez dzieła, których dokonał, ale poprzez jego ciepłe kontakty z kolegami, jego poczucie humoru, dobroć, i jeszcze raz dobroć, anegdotę opowiadaną przez niego lub o nim. Zdajemy sobie sprawę, że nie oddamy tutaj nastroju i sposobu artykułowania, interpretacji Holoubkowych dowcipów, ale mamy nadzieję, że przybliżymy Państwu jego postać. W inny, niezwykły sposób.

Monika | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Ostrzegam, czytacie Państwo tę książkę na własną odpowiedzialność. To zbiorek chaotycznych, mało znaczących, powierzchownych wspomnień o Gustawie Holoubku. Aktorze wielkim, człowieku barwnym. Już samo przejrzenie nazwisk wspominających zastanowiło mnie. Między innymi pan Mroziński (autor całości)??? Bracia Damięccy??? To najbliżsi współpracownicy??? A gdzie Piotr Fronczewski czy Magdalena Zawadzka?
Pan Gustaw zasługuje na pięć tomów wspomnień NAJBLIŻSZYCH współpracowników. Na książkę pana Mrozińskiego spuszczam miłosiernie zasłonę milczenia.

Łachim | 2017-01-12
Renata | 2015-08-13