Świat Księcia Promienistego

Okładka książki Świat Księcia Promienistego
Ivan Morris Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
324 str. 5 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
The World of the shining Prince
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1973-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1973-01-01
Liczba stron:
324
Czas czytania
5 godz. 24 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Tadeusz Szafar
Tagi:
japonia historia Japonii kultura Japonii japonistyka
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Modern japanese Short Stories Ryūnosuke Akutagawa, Osamu Dazai, Fumiko Hayashi, Masuji Ibuse, Yasushi Inoue, Kan Kikuchi, Yukio Mishima, Ōgai Mori, Ivan Morris, Kafū Nagai, Fumio Niwa, Ango Sakaguchi, Naoya Shiga, Jun'ichirō Tanizaki, Riichi Yokomitsu
Ocena 7,3
Modern japanes... Ryūnosuke Akutagawa...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
36 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
377
314

Na półkach: , ,

Bardzo trudno zdefiniować gatunek tej książki. Nie ma wątpliwości, ze jest to opracowanie naukowe, choć nie decyduje o tym znacząca liczba przypisów i naukowa bibliografia. Jest to na pewno wnikliwe studium epoki Heian w dziejach Japonii, jest to historia tego kraju (a przynajmniej jej pewnych aspektów) w IX-XII stuleciu, ale przede wszystkim jest to analiza i interpretacja epoki na podstawie dogłębnie potraktowanej literatury tego okresu ze szczególnym uwzględnieniem pracy Murasaki Shikibu "Opowieści o księciu Genji". I chyba właśnie pokazanie tła tej powieści, analiza i interpretacja dzieła, przedstawienie kultury epoki, pokazanie pewnych zagadnień społecznych na tle politycznym i gospodarczym stanowi treść pracy.
Obawiam się wszakże, że nie potrafię właściwie zarysować problematyki książki Ivana Morrisa. Jest ona na tyle pojemna, zawiera tak wiele wątków, że to czytelnik powinien sam szukać definicji, czym dzieło to jest. Mnie pozostaje tylko stwierdzić, że książka otworzyła przede mną zupełnie nowe światy, nieznane mi zagadnienia, nowe rozumienie pojęcia historii świata. Bowiem cytowana wyżej "Opowieść o księciu Genji" została tu określona jako "pierwsza powieść psychologiczna w literaturze światowej" (s. 256) i mogę się tylko w pełni zgodzić z tą definicją. Utwór powstał na początku XI w. - i to kolejny przyczynek do świadomości naszego kręgu cywilizacyjnego - gdy Europa była jeszcze barbarzyńska, Ameryka miała dopiero w przyszłości doczekać się pierwszych cywilizacji - w Japonii kwitła wykwintna i nowoczesna literatura, rozwijały się sztuki, poszukiwano piękna. Ale autor jest uczciwy wobec czytelnika - pokazuje, że powyższe zjawiska dotyczyły niewielkiej grupy arystokratów, że reszta społeczeństwa Japonii pozostawała w ogromnym zacofaniu, że ten rozwój to tylko skromne elity społeczne.
I zapewne w tym tkwi szczególna zasługa Morrisa. Przedstawiając pewną kastę, wąską grupę skupioną wokół władzy państwowej, nie pomija innych kręgów społecznych, gospodarczych, terytorialnych. jeśli miałbym coś zarzucić autorowi, to chyba tylko zbyt częste odwoływanie się do wiedzy czytelnika brytyjskiego, do porównań z historią i literaturą europejską różnych epok, co nie zawsze jest uzasadnione, gdyż nie można porównywać rzeczy nieporównywalnych. Ale pomijając ten zarzut, trudno doszukać się innych niedociągnięć.
Chcę zaznaczyć jeszcze dwie sprawy. nie znam dziejów Japonii, nie znam jej literatury, wypowiadam się więc jako laik. Ale uważam, że praca jest wyjątkowa, bardzo wartościowa i godna przeczytania. Książka powstała ponad pół wieku temu (wydanie brytyjskie 1964), ale, moim zdaniem, niewiele straciła na wartości.
Dla porządku dodam jeszcze, że praca składa się z analizy epoki, powieść Murasaki Shikibu zaś nie jest traktowana jako nadrzędna, dzięki czemu czytelnik nie jest nią zdominowany. Dopiero w końcowych partiach pracy autor poświęcił "Opowieści o księciu Genji" i jego autorce nieco miejsca (zresztą całkiem sporo). Wcześniej można się dowiedzieć o epoce Heian, warunkach geograficznych świata władzy, polityce i roli rodu Fujiwara, administrowaniu i gospodarce (bardzo ciekawe rozważania, choćby przez porównanie do podobnych zjawisk w Europie), roli metropolii i prowincji, grupach społecznych, religii i religijności, życiu codziennemu arystokracji japońskiej, roli kultury, a szczególnie poszukiwaniu piękna, literaturze, muzyce i kaligrafii. Wreszcie ciekawie przedstawia się rozdział o kobietach i mężczyznach z kręgów arystokracji japońskiej. Wśród aneksów interesujący jest komentarz zatytułowany "Uwagi o X wieku".
Ale czytelnikowi, który sięgnie po tę książkę, przeczytanie jej w całości, bo to pozwoli mu zbudować całościowy obraz Japonii i jej elit społecznych przed tysiącem lat. Praca jest godna polecenia, w dodatku dość przystępny język (zasługa tłumacza) sprawia, że nie odczuwamy zbytnio naukowości pracy.
Warto przeczytać.

Bardzo trudno zdefiniować gatunek tej książki. Nie ma wątpliwości, ze jest to opracowanie naukowe, choć nie decyduje o tym znacząca liczba przypisów i naukowa bibliografia. Jest to na pewno wnikliwe studium epoki Heian w dziejach Japonii, jest to historia tego kraju (a przynajmniej jej pewnych aspektów) w IX-XII stuleciu, ale przede wszystkim jest to analiza i interpretacja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    176
  • Przeczytane
    53
  • Posiadam
    36
  • Japonia
    16
  • Japonia
    6
  • Ulubione
    6
  • Historia
    4
  • Azja
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Mam
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Świat Księcia Promienistego


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne