Życie codzienne w Japonii u progu nowoczesności (1868-1912)

Tłumaczenie: Eligia Bąkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Życie Codzienne...". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La Vie Quotidienne Au Japon Au Debut De L'ere Moderne (1868-1912)
83-06-01689-0
historia, kultura, Japonia
historia
Silje

Książka ta zawiera opis życia codziennego każdej warstwy społecznej, religii, kultury itp. w epoce Meiji. Fragment wstępu: "Kiedy Japonia otworzyła się dla świata zewnętrznego i z rozkazu cesarza powstał "rząd oświecony" (Meiji), państwo to, dotąd zamknięte w sobie i w gruncie rzeczy odcięte od świata zachodniego, zaczyna obficie korzystać z jego nauk i prowadzi intensywną kampanię...

Fragment wstępu:
"Kiedy Japonia otworzyła się dla świata zewnętrznego i z rozkazu cesarza powstał "rząd oświecony" (Meiji), państwo to, dotąd zamknięte w sobie i w gruncie rzeczy odcięte od świata zachodniego, zaczyna obficie korzystać z jego nauk i prowadzi intensywną kampanię modernizacji, nie mającej precedensu w historii świata. W ciągu dziesiątek lat Japonia przeszła z epoki średniowiecza do epoki nowożytnej, bez albo prawie bez etapów pośrednich, przekształcając struktury polityczne, handlowe, prawne, wojskowe, kulturalne i społeczne, burząc od góry do dołu swoje stare, tradycyjne społeczeństwo."

źródło opisu: fragment książki

źródło okładki: http://www.atticus.pl/okladki/2000/1632d.jpg

Jepek | 2015-06-15
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Co prawda jest to moja pierwsza książka o Japonii i nie mam jakiegokolwiek porównania, ale czytało mi się ją wyjątkowo przyjemnie. Zupełnie jakby opisany był w niej inny świat, tyle że nie w sposób naukowy, nudny a raczej wciągający czytelnika coraz głębiej, na kolejną stronę, do kolejnego rozdziału.
Naprawdę polecam.

sachmet | 2011-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Nie ma to być powieść przygodowa, nie ma też być to kryminał. Tak jak inne książki z tej obszernej serii ma informować. Jest to dobre uzupełnienie wiedzy dla wszystkich fanów Japonii. No i trzeba brać pod uwagę, że określenie "u progu nowoczesności" jest pojmowane tutaj w nieco innym kontekście :)

Każdemu kto interesuje się tym krajem polecam pozycję - "Tatami kontra krzesła". Absolutnie bezkonkurencyjna książka o Japonii.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Japonia, Przeczytane

Nadaje się do czytania i nic poza tym - dobre jako uzupełnienie do historii współczesnej Japonii, ale pod koniec trochę męczące.

ArtZ72 | 2016-10-29
Przeczytana: 1993 rok