Świat Księcia Promienistego

Okładka książki Świat Księcia Promienistego Ivan Morris
Okładka książki Świat Księcia Promienistego
Ivan Morris Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
The World of the shining Prince
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-01-01
1973-01-01
Tadeusz Szafar
japonia historia Japonii kultura Japonii japonistyka

Okładka książki Modern japanese Short Stories Ryūnosuke Akutagawa, Osamu Dazai, Fumiko Hayashi, Masuji Ibuse, Yasushi Inoue, Kan Kikuchi, Yukio Mishima, Ōgai Mori, Ivan Morris, Kafū Nagai, Fumio Niwa, Ango Sakaguchi, Naoya Shiga, Jun'ichirō Tanizaki, Riichi Yokomitsu
Modern japanes... Ryūnosuke Akutagawa...

Bardzo trudno zdefiniować gatunek tej książki. Nie ma wątpliwości, ze jest to opracowanie naukowe, choć nie decyduje o tym znacząca liczba przypisów i naukowa bibliografia. Jest to na pewno wnikliwe studium epoki Heian w dziejach Japonii, jest to historia tego kraju (a przynajmniej jej pewnych aspektów) w IX-XII stuleciu, ale przede wszystkim jest to analiza i interpretacja epoki na podstawie dogłębnie potraktowanej literatury tego okresu ze szczególnym uwzględnieniem pracy Murasaki Shikibu "Opowieści o księciu Genji". I chyba właśnie pokazanie tła tej powieści, analiza i interpretacja dzieła, przedstawienie kultury epoki, pokazanie pewnych zagadnień społecznych na tle politycznym i gospodarczym stanowi treść pracy.
Obawiam się wszakże, że nie potrafię właściwie zarysować problematyki książki Ivana Morrisa. Jest ona na tyle pojemna, zawiera tak wiele wątków, że to czytelnik powinien sam szukać definicji, czym dzieło to jest. Mnie pozostaje tylko stwierdzić, że książka otworzyła przede mną zupełnie nowe światy, nieznane mi zagadnienia, nowe rozumienie pojęcia historii świata. Bowiem cytowana wyżej "Opowieść o księciu Genji" została tu określona jako "pierwsza powieść psychologiczna w literaturze światowej" (s. 256) i mogę się tylko w pełni zgodzić z tą definicją. Utwór powstał na początku XI w. - i to kolejny przyczynek do świadomości naszego kręgu cywilizacyjnego - gdy Europa była jeszcze barbarzyńska, Ameryka miała dopiero w przyszłości doczekać się pierwszych cywilizacji - w Japonii kwitła wykwintna i nowoczesna literatura, rozwijały się sztuki, poszukiwano piękna. Ale autor jest uczciwy wobec czytelnika - pokazuje, że powyższe zjawiska dotyczyły niewielkiej grupy arystokratów, że reszta społeczeństwa Japonii pozostawała w ogromnym zacofaniu, że ten rozwój to tylko skromne elity społeczne.
I zapewne w tym tkwi szczególna zasługa Morrisa. Przedstawiając pewną kastę, wąską grupę skupioną wokół władzy państwowej, nie pomija innych kręgów społecznych, gospodarczych, terytorialnych. jeśli miałbym coś zarzucić autorowi, to chyba tylko zbyt częste odwoływanie się do wiedzy czytelnika brytyjskiego, do porównań z historią i literaturą europejską różnych epok, co nie zawsze jest uzasadnione, gdyż nie można porównywać rzeczy nieporównywalnych. Ale pomijając ten zarzut, trudno doszukać się innych niedociągnięć.
Chcę zaznaczyć jeszcze dwie sprawy. nie znam dziejów Japonii, nie znam jej literatury, wypowiadam się więc jako laik. Ale uważam, że praca jest wyjątkowa, bardzo wartościowa i godna przeczytania. Książka powstała ponad pół wieku temu (wydanie brytyjskie 1964),ale, moim zdaniem, niewiele straciła na wartości.
Dla porządku dodam jeszcze, że praca składa się z analizy epoki, powieść Murasaki Shikibu zaś nie jest traktowana jako nadrzędna, dzięki czemu czytelnik nie jest nią zdominowany. Dopiero w końcowych partiach pracy autor poświęcił "Opowieści o księciu Genji" i jego autorce nieco miejsca (zresztą całkiem sporo). Wcześniej można się dowiedzieć o epoce Heian, warunkach geograficznych świata władzy, polityce i roli rodu Fujiwara, administrowaniu i gospodarce (bardzo ciekawe rozważania, choćby przez porównanie do podobnych zjawisk w Europie),roli metropolii i prowincji, grupach społecznych, religii i religijności, życiu codziennemu arystokracji japońskiej, roli kultury, a szczególnie poszukiwaniu piękna, literaturze, muzyce i kaligrafii. Wreszcie ciekawie przedstawia się rozdział o kobietach i mężczyznach z kręgów arystokracji japońskiej. Wśród aneksów interesujący jest komentarz zatytułowany "Uwagi o X wieku".
Ale czytelnikowi, który sięgnie po tę książkę, przeczytanie jej w całości, bo to pozwoli mu zbudować całościowy obraz Japonii i jej elit społecznych przed tysiącem lat. Praca jest godna polecenia, w dodatku dość przystępny język (zasługa tłumacza) sprawia, że nie odczuwamy zbytnio naukowości pracy.
Warto przeczytać.

Dawno nie miałam tyle przyjemności z lektury książki, bądź co bądź, naukowej.

Dawno nie miałam tyle przyjemności z lektury książki, bądź co bądź, naukowej.

Jedna z najlepszych pozycji poświęconych historii Japonii. Okres Heian to, obok Sengoku Jidai, najciekawsza według mnie część bogatej historii Kraju Kwitnącej Wiśni, dlatego cieszy mnie, że pan Morris w sposób nie tylko rzetelny, ale przede wszystkim niezwykle ciekawy i przejrzysty był w stanie przedstawić zawikłane losy dworu i arystokracji tamtych czasów. A jest co opisywać, okres Heian to wszak czas ogromnego rozwóju kultury, literatury, a także społeczeństwa japońskiego. Polecam każdemu miłośnikowi historii, nie tylko japońskiej.

Książka, którą można polecić każdemu - zaawansowanemu japoniście, jak i zwykłemu czytelnikowi. Prosty, przystępny język sprawia, że czytanie treści o charakterze naukowym przychodzi prosto. No i w dodatku, książka dotyczy mojego ulubionego okresu w historii Japonii, czyli heian.

Jedna z najlepszych monografii historycznych, jakie czytałam. Jasny, zwięzły styl, lekki i zrozumiały dla czytelnika, ale nie spłycający tematu, nawet zawiłe i trudne do zaakceptowania różnice kulturowe wyrażający jasno i przystępnie. Godna polecenia.

Godna polecenia. Doskonała lektura nie tylko dla fascynatów tematu, ale także osób, które z epoką Heian nie miały jeszcze kontaktu. Morris opisuje zagadnienia epoki w sposób czytelny, bardzo interesujący, a wszelkie zawiłe zagadnienia są przez niego dokładnie wytłumaczone. W oparciu nie tylko o główne zagadnienia historyczne epoki, ale także pomniejsze ciekawostki, autor buduje fascynujący obraz czasów Heian, wciągając czytelnika w Świat Księcia Promienistego.

Dyskusyjnym pozostaje czy książki opisujące życie grypy mniejsze niż promil populacji (dane autora) ma jakiś sens.

Pomijając jednak tą wątpliwość pozycja godna przeczytania. W szczególności późniejsze rozdziały opisujące życie codzienne.

• Japonia
  • Japonia