miłość czy MIŁOŚĆ? czyli sztuka chodzenia ze sobą

Okładka książki miłość czy MIŁOŚĆ? czyli sztuka chodzenia ze sobą Katarzyna Jarosz
Okładka książki miłość czy MIŁOŚĆ? czyli sztuka chodzenia ze sobą
Katarzyna Jarosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Salezjańskie poradniki
poradniki
Wydawnictwo Salezjańskie
2010-01-31
2010-01-31
978-83-7201-406-1

Okładka książki Narzeczeństwo, czyli sztuka przygotowania się do małżeństwa Katarzyna Jarosz, Tomasz Jarosz
Narzeczeństwo,... Katarzyna Jarosz, T...
Okładka książki Laboratorium miłości. Tom 1: Przed ślubem Marek Drzewiecki, Szymon Grzelak, Katarzyna Jarosz, Tomasz Jarosz, Zbigniew Kaliszuk, Beata Mądra, Marcin Mądry, Radosław Pazura, Jacek Pulikowski, Adam Szustak OP
Laboratorium m... Marek Drzewiecki, S...

Książkę czyta się dość szybko. Napisana prostym i zrozumiałym językiem. Mimo że wiele w niej aspektów religijnych, to poleciłabym ją nawet dla osób niewierzących. Na pewno przeczytanie tej książki nie zaszkodzi, aczkolwiek nie liczyłabym na to, że książka ta odpowie na wątpliwości i pytania.

Książka, którą czyta się dobrze i szybko, mimo, że tematyka wcale nie jest banalna i lekka. W końcu chodzi o miłość, sprawę bardzo ważną dla chyba wszystkich ludzi.

Największym plusem tej pozycji jest z pewnością jej lekkość. Nie ma tutaj patosu, napuszenia i silenia się na "naukowość". Książka napisana jest bezpośrednim językiem, który trafia do każdego. Prezentowane opinie często są zdroworozsądkowe i mogą pomóc osobom, które nie zastanawiały się głębiej nad tym, czego dotyczy książka. Jednak często opinie te są dość powierzchowne i nie dotykają głębi zagadnienia. Czytając, często miałem wrażenie, że rozdziały są pisane pod tezy, a to, co się nie zgadza z nimi, zostaje pominięte. Czasem aż prosi się o rozwinięcie jakiegoś tematu, czy odpowiedź na inne zarzuty. W czasie lektury przyszła mi do głowy myśl, że ciekawie czytałoby się tego typu książkę, napisaną w formie dialogu między ludźmi otwartymi na argumenty i mającymi różne zdania (w granicach rozsądku - zbyt duża rozbieżność prowadzi do ugrząźnięcia dyskusji w mieliźnie ustalania podstawowych definicji). Stąd też najwyżej oceniam te rozdziały, które dotyczą stricte faktów (psychologia!),a niżej te, które prezentują tylko poglądy autorów. Fakty i psychologia damsko-męska to coś, co przyda się każdemu człowiekowi - tak po prostu jest i nie ma co z tym dyskutować, chociażby płcie różnią się między sobą, dobrze jest wiedzieć czym. Duża część rozdziałów to jednak tematy typowo "poglądowe", gdzie czasami argumenty są naciągane, a czasem sobie również przeczą. Tutaj są oczywiście rozdziały lepsze i gorsze.

Trzeba też zaznaczyć, że książka jest pisana z pozycji jednoznacznie katolickich i to często jest jej bolączką. Oczywiście, autorzy mają prawo do takiego światopoglądu, książka przez to nie jest nijaka, aczkolwiek problem zaczyna się wtedy, kiedy próbują mieszać argumentację wywodzącą się z religii z argumentacją odwołującą się do logiki i utylitaryzmu. No bo - jeżeli coś wynika z wiary, to po co jeszcze argumentować utylitarnie, że to się też opłaca? Nawet na gruncie samej religijności takie podejście wydaje się pewnego rodzaju nadużyciem. To wszystko sprawia wrażenie adresowania książki do osób słabo rozeznanych w meandrach życia intelektualnego i chcącego utwierdzić się w "swoich" poglądach religijnych. Owszem, książka może wtedy służyć jako dobry drogowskaz dla osób wierzących (chyba głównie kobiet),ale na płaszczyźnie intelektualnej dobrze zrobiłoby rozdzielenie tych dwóch płaszczyzn. Tak, nauka powinna iść w parze z nauką płynącą z wiary i religii (pamiętając o tym, żeby nauka nie stała się religią a rebours),ale jednak omawiana tu książka nie jest pozycją naukową, łączącą teologię z psychologią w sposób dogłębny i ciekawy intelektualnie. Czytając książkę Jaroszów - często niestety ma się wrażenie pewnego infantylizmu niektórych zdań i akapitów.

Ciekawa książka napisana przez młode małżeństwo, dająca odpowiedzi na nurtujące pytania bez przesadnego wymądrzania się:) Polecam:)

Przystępnie i szczegółowo opisanie problemy z jakimi mogą się spotkać młode osoby na etapie chodzenia ze sobą a także te, które dopiero szukają miłości. Polecam!

Jak dla mnie rewelacyjna nie duża książka, ale bardzo konkretna, krótko i na temat w prosty sposób podaje najważniejsze rzeczy dotyczące zasad wiary i miłości w niej osadzonej :) polecam wszystkim młodym! :)

• Poradniki
  • Poradniki
  • Z wiarą

Dodaj cytat z książki miłość czy MIŁOŚĆ? czyli sztuka chodzenia ze sobą