Wizje, czyli jak nauka zmieni świat w XXI wieku

Tłumaczenie: Karol Pesz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Visions. How Science Will Revolutionize the 21 st Century
978-83-7648-473-0
Barbara

Dokąd zmierza współczesna nauka? Jakie odkrycia w genetyce, kosmologii, badaniach nad sztuczną inteligencją przyniesie XXI wiek? Czy uda nam się rozpocząć podróże w czasie, dotrzeć do gwiazd i spotkać inne cywilizacje w kosmosie? Wizje co do przyszłości nauki snuje w tej książce fizyk teoretyk, który przyczynił się do rozwoju teorii strun. Wspomaga swą wyobraźnię rozmowami z blisko 150 znanymi uczonymi, nierzadko laureatami Nagrody Nobla.

paramecium | 2013-07-20

Michio Kaku, fizyk teoretyk i jeden z najbardziej szanowanych popularyzatorów nauki naszych czasów, snuje "Wizje..." i poddaje dokładnej analizie zachodzące niemal na naszych oczach trzy największe rewolucje naukowe, umieszczając poszczególne prognozy w odpowiednich ramach czasowych. Książka została wydana kilkanaście lat temu, zatem jesteśmy w stanie sprawdzić, czy założenia poczynione przez autora na najbliższy okres czasu ziściły się.

Opisane przez Kaku rewolucje te dotyczą informatyki (wpływ na komunikację, gospodarkę, styl życia, a także sztuczną inteligencję), rozwoju nauk biomolekularnych (modyfikacja istniejących i produkcja nowych form życia, konstruowanie nowych leków) oraz mechaniki kwantowej (panowanie nad materią).

Michio Kaku z właściwą dla siebie pasją i prostotą przekazuje czytelnikowi ogrom informacji, opartych na opiniach ekspertów (w tym licznych noblistów). Bardzo rzeczowa i napisana przystępnym językiem pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów literatury...

bells | 2013-08-09
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Muszę przyznać że ksiażkę tą czytałam długo, przerywałam i wracałam, ciągle o niej pamiętałam, za pewne z powodu takiego że nie umiem fizyki. Ogólnie książka jest trudna. Ale w moje pragnienie wiedzy zwycieżyło i już nie byłam w stanie jej odłożyć.
Ogromnie mi się podobała, jedynie teoche mi przeszładzało to że ksiażka jest z 1997 więc była lekko nieaktualna, z tym że jak sprawdzałam jego przewidywania ze stanem faktycznym to w gruncie rzeczy bardzo ptrrafnie przewidział wszystko. Dużo się dowiedziałam i od tego czasu bardzo lubię Michio Kaku, prze mądry człowiek, jest fizykiem, a posiada bardzo dużą wiedzę także w innym zakrezie - co pięknie widać w tej książance :)
Polecam wszystkim tym którzy są ciekawi świata i co siedalej z nim stanie...

Krzysztof Płusa | 2016-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2016

To wspaniałe uczucie, przeczytać w 2016 roku książkę wizjonerską - wręcz fantastyczno-naukową - z 1997 roku o kierunkach rozwoju myśli technologicznej, biologicznej, czy fizyczno-chemicznej, jaka czeka nas w XXI, a której WIZJE sprawdziły się i nadal sprawdzają się w otaczającej mnie rzeczywistości. Oby tak dalej - O, ludzkości!

Dejmiann | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Książka napisana już jakiś czas temu (19 lat) w bardzo ciekawy i przystępny sposób prezentuję wizję przyszłości na podstawie obecnych wtedy trendów nauki. Ciekawie można porównać to co autor przewiduje z tym co faktycznie się wydarzyło.

Poza zarysowywaniem wizji przyszłości można w książce odnaleźć wiele ciekawych idei które nadal są żywe w nauce. Poza tym autor podchodzi bardzo rzeczowo do tematu i w niesamowity sposób łączy twarde stąpanie po ziemi z popuszczeniem wodzy wyobraźni, i to w nieprzeciętny sposób.

Andronicus | 2016-10-18
Darek554 | 2016-10-02