Berety z gwiazdami. Radzieckie wojska powietrznodesantowe

Tłumaczenie: Jarosław Skowroński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Jednostki elitarne świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
Inside the blue berets. A combat history of Soviet and Russian Airborne Forces
831109622-8
historia
Hekate

Związek Radziecki był pionierem w dziedzinie wojsk powietrznodesantowych, a w latach "zimnej wojny" miał więcej spadochroniarzy niż wszystkie inne armie świata razem wzięte. Jednak nad radzieckimi spadochroniarzami ciążyło jakieś fatum - najpierw czystki stalinowskie pozbawiły ich sprawnego dowodzenia, później dokuczał im brak sprzętu, a kiedy już niczego nie brakowało, zaczęli pełnić mało zaszczytne funkcje strażników imperium. Zawsze jednak uważano ich za formację elitarną. Książka Zalogi przedstawia drobiazgowo historię radzieckich i rosyjskich sił powietrznodesantowych, od imponujących eksperymentów z lat trzydziestych XX wieku przez niezbyt udane operacje z okresu II wojny światowej, interwencję na Węgrzech, w Czechosłowacji i Afganistanie, aż po udział w tłumieniu antyjelcynowskiego puczu w 1993 roku.

Bomber | 2016-03-06
aplot | 2013-04-03