Šarl' - Moris Talejran
83-7018-121-X
kasiaman55

Popularna monografia poświęcona życiu i działalności najwybitniejszego francuskiego męża stanu przełomu XVIII i XIX stulecia. Postać Talleyranda - mistrza dyplomatycznej intrygi i cynika doskonałego, sybaryty ogarniętego nie znająca hamulców moralnych żądza bogacenia się i zarazem polityka z godnymi podziwu sukcesami dążącego do urzeczywistnienia własnej wizji Francji i Europy - wywoływała już za jego życia opinie skrajne, często wzajemnie wykluczające się. Autor niniejszej pracy korzysta zarówno z przekazów pamiętnikarskich, źródeł archiwalnych, jak i z współczesnej literatury historycznej. Dążąc do odsłonięcia motywów kierujących decyzjami swego bohatera, przeprowadza jednocześnie analizę ówczesnej francuskiej i europejskiej sceny politycznej.

źródło opisu: Wydawnictwo "Współpraca", 1989.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nina | 2012-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Zaskoczenie wywołuje fakt, jak szybko można przebrnąć przez książkę historyczną będącą dodatkowo biografią. Cóż, Borisow podjął wdzięczny temat- Talleyrand jest postacią barwną, prowadził działalność na wielu polach, mieszał się w różne intrygi, romansował nie tylko z różnymi kobietami, ale również różnymi dworami europy, do tego był biskupem, który następnie wyrzekł się swoich godności. Czy mogłaby to zatem być książka nieciekawa? Nie można jednak odjąć autorowi jego lekkiego pióra, humoru i dobrego doboru cytatów.

Jest to bardzo dobre dzieło o ciekawej postaci, napisane bardzo prostym i przyjemnym językiem, niepozbawione humoru, oparte na rzetelnych informacjach.
Gorąco polecam.

Dudzio | 2015-07-16