Stanisław Moniuszko. Życie i twórczość

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Rafał

Kiedy Moniuszko zmarł, jego trumnę - jak pisze pani Kalergis do córki - odprowadziło na Powązki 70 000 osób w Warszawie, która liczyła wtedy około 350 000 mieszkańców. Na wielkiej czerwonej płycie nagrobnej kompozytora, tuż na tyłach kościoła Karola Boromeusza, wyryto tylko jedno słowo "Moniuszko", bez dat urodzenia i śmierci, bez podanego zawodu. To piękny symbol! Całą resztę powinien znać każdy Polak i wiedzieć o muzyku, którego dzieło weszło w krew narodu.

Rafał | 2011-04-27

Bardzo fajna książka, którą czyta się luźno, bez potrzeby posiadania fachowej muzycznej wiedzy. Stanisław Moniuszko jest tu przedstawiony bardzo ludzko - ma problemy rodzinne i finansowe, jak każdy z nas. Jednak wspólnie z żoną i nawet teściową (!) stara się je przezwyciężyć dając z siebie wszystko i przekonując krytyków do swojej muzyki. W zasadzie książka pokazuje, że nikt się geniuszem nie rodzi od razu, ale na to miano musi często solidnie zapracować mimo przeciwności losu. Oprócz samej postaci Moniuszki autorka w sposób bardzo ciekawy uchwyciła realia tamtych czasów. Polecam tym, którzy zamiast kolejnej księgi z datami i komentarzami, chcieli by znaleźć rozwiązanie odwiecznej zagadki stwierdzenia "Moniuszko wielkim kompozytorem był" (parafrazując Gombrowicza).

Anna | 2016-11-01
Przeczytana: 1978 rok