Jerzy Grotowski. Źródła, inspiracje, konteksty

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Grotowski, teatr
sztuka
strzecha

Książka o twórczości jednego z największych reformatorów współczesnego teatru. Autor, od lat zajmujący się fenomenem Teatru Laboratorium, porównuje Grotowskiego z innymi awangardowymi twórcami, zarówno wcześniejszymi (Meyerhold), jak i pracującymi w tym samym czasie (Barba, Brook). Pokazuje wpływ Grotowskiego, a zwłaszcza jego metod pracy z aktorem, na późniejsze teatry alternatywne (Teatr Ósmego Dnia, Gardzienice) i na reżyserów znanych z burzenia stereotypów (Swinarski). W osobnym studium Zbigniew Osiński zestawia Grotowskiego i teatr Kantora, a także omawia działalność artysty w Studenckim Kole Naukowym.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Juwenal | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Książka w sposób mądry i jednocześnie przystępny przedstawia nam różne twarze Grotowskiego. Rzeczywiście widać w niej to, co inspirowało Grotowskiego; czemu się sprzeciwiał i kto mu się sprzeciwiał. Bardzo dobra pozycja do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat teatru XX wieku.

Jacus19 | 2016-09-05
Dziejba | 2014-07-23